Image
2019-12-12 - 18:30

AKP’den 17 milyar liralık ‘Sosyal konut’ hamlesi

Post

AKP iktidarı ekonomide lokomotif olarak gördüğü inşaat sektörünün son dönemde içinde bulunduğu krizden kurtulması için yeni bir hamleye imza atıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın birlikte yürüteceği sosyal konut projesi ile 100 bin konutun yapılması hedeflenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projenin maliyetinin 17 milyar 300 milyon lira olacağını söyledi.

Türkiye’de ekonomik kriz her geçen gün derinleşirken, AKP’den inşaat sektörünü canlandırmak için yeni bir hamle geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen toplantıda 100 bin sosyal konut projesi tanıtıldı.

Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada bu yılın ilk aylarında 250 bin sosyal konut kampanyası çerçevesinde başlatılan ilk 50 binlik konut projesinin vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü ifade ederek “Biz de hem sayıyı artırmaya hem de kampanyayı sürekli hale getirmeye karar verdik. Bugünkü tanıtım töreniyle 2020 programımız kapsamında ülkenin 81 vilayetinde 100 bin sosyal konutun da inşa sürecini başlatıyoruz. İnşallah yılbaşı itibarıyla temeli attıktan sonra azami 1 ila 1,5 yıl çinde konutları bitirip sahiplerine teslim edeceğiz.” diye konuştu.

MALİYET 17 MİLYAR 300 MİLYON LİRA

Hedeflerinin bundan sapma olmaması ve vatandaşların zemin artı 2, zemin artı 3 ya da zemin artı 4 olmak üzere bu binalara yerleşmeleri olduğuna değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu sağlamak suretiyle hem depreme dayanıklı hem de görünümü itibarıyla gerçekten kadim tarihimizdeki mahalle kültürünü yeniden hakim kılmanın adımlarını atmış olacağız. Bu projelerle vatandaşlarımıza yüzde 10 peşinatın ardından kalan tutarın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanını sağlayacağız. Böylece 100 bin dar gelirli ailemizin kira öder gibi konut sahibi olabilmelerini temin edeceğiz. Bu konutlar 2 artı1 brüt 75 ve 85 metrekare ile 3 artı 1 brüt 100 metrekare olarak projelendirilecektir. 100 bin konutluk bu projenin toplam yatırım bedeli yaklaşık 17 milyar 300 milyon lirayı buluyor.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da yaptığı konuşmada, “Her yıl 100 bin konutu vatandaşlarımıza kazandıracak bu proje modelinin finansal altyapısını tamamladık.” dedi.


Yenicag / Ekonomi

Post

Ilısu Barajı nerede? Su miktarı ne kadar oldu?

2019-11-12

Su tutmaya başlayan Ilısu Barajı enerji üretimine hazırlanıyor. GAP kapsamında inş..

Post

2021 yılındaki ekonomik durum ile ilgili korkutan rapor

2020-08-04

Euler Hermes Küresel İflas Endeksi raporuna göre 2021 yılı sonunda geriye dönük iki..

Post

Fiat Chrysler Avrupa'daki fabrikalarını kapattı

2020-03-16

Fiat Chrysler koronavirüs nedeniyle Avrupa'daki fabrikalarında üretime iki hafta ara ve..

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


21:41 büyük