Çin Haberleri

Çin ve Kore'ye Uyarı

Türkiye’nin Güney Kore ve Çin gibi ülkelerle ticaret tarafında ilerlemelerinin çokta sağlıklı olmadığını belirten Bakan Berat Albayrak, “Türkiye’nin aleyhine bir resim var. Ya birlikte kazanacağız ya da başka adımlar atacağız” dedi

Trump fitili yeniden ateşledi

ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10'luk gümrük vergisi oranının yüzde 25'e çıkarılacağını açıkladı.

Dış ticaret dengesi ve istihdam, Çin'i Trump'ın 1 numaralı düşmanı haline getirdi

ABD'nin Çin karşısında verdiği dış ticaret açığı geçtiğimiz yıl 419 milyar doları aşarak rekor kırdı.

Çin- ABD anlaşamazsa küresel ekonomi durgunluğa sürüklenir

Morgan Stanley analistleri ABD ile Çin arasında süren 'ticaret savaşıyla' ilgili değerlendirmesinde "ABD ile Çin arasındaki görüşmeler çöker...

Çin’den Türkiye’ye yatırım mesajı geldi

Türkiye ile Çin arasında siyasi ilişkilerin gelişmesine paralel olarak, Çin’den Türkiye’ye yatırımlar hızla artıyor.

ABD'li şirketlerden Trump'a Çin mektubu

ABD merkezli 600'den fazla firma, ABD Başkanı Donald Trump'a mektup yazarak, Çin'e uygulanan gümrük vergilerini artırmama çağrısı yaptı.

Ticaret savaşları 630 milyar dolarlık ürünü etkiledi

ABD Başkanı Donald Trump tarafından yürürlüğe konulan tarifeler ve hedef ülkelerin bunlara verdiği karşılıktan, yaklaşık 630 milyar dolar değerinde ürün etkilendi.

ABD-Çin ticaret savaşı 18'inci ayında

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşı tarım, ham madde, teknoloji, fikri mülkiyet hakları, enerji ve otomotiv gibi birçok sektöre yayıldı.

Küresel piyasalar yön arayışında

Küresel piyasalar, ABD ve Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakereleri, siyasi belirsizlikler ve jeopolitik riskler nedeniyle dalgalı bir seyir izliyor.

Le Yuchang: Çin ve ABD ticaret görüşmelerinde ilerleme sağlandı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng Çin ve ABD’nin ticaret görüşmelerinde ilerleme sağladıklarını söyledi.

Trump'tan önemli açıklama! Çin'le anlaşma olabilir

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yolladığı "çok güzel" mektubun ardından, bu ülkeyle bir ticaret anlaşmasının bu hafta yapılması olasılığının olduğunu söyledi.

Çin 5G'ye geçiyor

Çinli telekom şirketleri yarından itibaren birçok büyükşehirde 5G hizmeti sağlanacağını duyurdu.

İstanbul AKM'nin sahne mekaniği ihalesi döviz cinsinden yapılacak

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yeniden inşası kapsamında yapılacak sahne mekaniği ve profesyonel sistemleri ihalelerinde yabancı para cinsinden teklif verilebilecek.

Çin'e gıda ihracatı yüzde 86 arttı

Türkiye'den Çin'e yapılan 10 aylık gıda ürünleri ihracatı 205 milyon dolara yükseldi. Bu süreçte Çin'e gerçekleştirilen fındık ihracatı ise yüzde 107'lik artışla 71 milyon dolara ulaştı.

Çin'den Avrupa'ya giden trenin yolculuğunda Türk Konseyi'nin katkısı büyük

Çin'den gelip Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçecek ilk yük treninin yolculuğu için güzergah üzerindeki Türk Konseyi üyelerinin ulaştırma alanındaki çalışmaları ciddi katkılar sundu.

THY’nin 4’üncü Çin seferi

ÇİN Halk Cumhuriyeti’ne ilk seferini 1999’da Pekin şehrine gerçekleştiren Türk Hava Yolları, Çin’deki 20. yılında sefer yaptığı Pekin, Shanghay ve Guanzo noktalarının ardından ana kara Çin’de 4. destinasyon olarak Xi’an (Şian) şehrini uçuş ağına bağlıyor.

Çin'de eski banka yöneticisine "yolsuzluk" soruşturması

Ülkede yolsuzluk soruşturma komisyonunca Jilin Bankası'nın eski yöneticisi Cang Baoşiang hakkında "ciddi kanun ihlalleri" şüphesiyle soruşturma başlatıldı.

Çin 2015'ten bu yana ilk kez faiz oranını düşürdü

Çin Merkez Bankası (PBOC) 2015'ten bu yana ilk kez kısa vadeli borçlanma maliyetlerini düşürdü. PBOC'un bu faiz indirimi piyasalara politika yapıcıların yavaşlayan büyümeyi canlandırmak için adım atmaya hazır oldukları sinyali verdi.

Trump'tan anlaşma açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret anlaşması görüşmesinde, birinci faz anlaşma konusunda uzlaştıklarını açıkladı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı sona mı eriyor?

ABD ile Çin imzaladıkları ön anlaşma ile iki ülke arasındaki ticaret savaşının son bulacağı duyurusunda bulundu. ABD Başkanı Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Çin ile çok geniş kapsamlı bir birinci faz ticaret anlaşması üzerinde anlaştık" dedi.

Çin’den altı ABD ürününe gümrük vergisi muafiyeti

Çin Maliye Bakanlığı, ABD’den ithal altı farklı ürüne yönelik yeni gümrük vergisi muafiyetleri açıkladı.

ABD Hazine Bakanı'ndan Çin açıklaması

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ile Çin’in üzerinde uzlaştıkları birinci aşama ticaret anlaşmasındaki taahhütlerde, anlaşmanın çevirisinin yapıldığı süreçte bir değişiklik olmadığını söyledi.

Çin, ticaret anlaşması uyarınca ABD'den ithalatı artıracak

Çin'in, ABD ile tamamlamak üzere olduğu birinci faz ticaret anlaşması kapsamında 200 milyar dolarlık ithalat yapma sözü verdiği iddia edildi.

ABD-Çin ticaret anlaşmasına Asya borsalarının tepkisi

Çin ve ABD'nin ticaret anlaşması sonrasında ABD borsalarından rekora imza atılan tepkiler verilirken, Asya borsalarının karışık olduğu görülüyor.

Dow Jones'tan ticaret anlaşması rekoru

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu He, Beyaz Saray'da düzenlenen törenle ABD-Çin birinci faz ticaret anlaşmasına imza attı. İmzaların ardından ABD'de endekslerde yükselişler gözlemlendi. Dow Jones rekor kırdı.

Çin'de büyüme 30 yılın en düşük seviyesini gördü

Çin, ABD ticaret savaşlarının ardından yüzde 6 büyüdü, ancak 29 yılın en zayıf ekonomik büyümesi yaşandı.

Virüs Asya borsalarını da etkiledi

Asya hisse senetleri Çin Borsası'nın koronavirüsü salgınını kontrol etme çabaları ile kayıplarını sürdürdü.

Dolar virüs kaptı!

Çin'de ortaya çıkan SARS benzeri ölümcül coronavirüsüne dair endişeler uluslararası piyasalarda güvenli liman arayışını hızlandırırken, dolar/TL corona virüsün küresel piyasalarda oluşturduğu baskı unsuru sebebiyle son üç haftanın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Dolar, Ağustos'tan bu tarafa ilk defa 6 seviyesini aştı

Haftayı 5.98 seviyesinden kapatan dolar/TL kuru, gece saatlerinde 6 seviyesini aştıktan sonra sabah saatlerinde 5.97-5.98 bandında güne başladı. Dolar/TL kuru Ağustos 2019'dan bu yana ilk kez 6.00 seviyesini aşmış oldu. Piyasada enflasyon verileri takip edilecek.

Çin'den gelen kargolar azaldı

Türk Hava Yolları'nın uçuşlarını durdurmasının ardından Çinli alışveriş siteleri üzerinden Türkiye'ye gelen günlük kargo sayısı yüzde 90 azaldı.

Artık daha da uzak

Çin’i bir anda dünya gündemine taşıyan koronavirüs ticaretten turizme kadar birçok sektörü olumsuz etkiledi. Dünyada gezen Çinli turist sayısında büyük bir düşüş yaşanması beklenirken, Çin’e giden turist sayısı da neredeyse sıfırlandı. Ancak tüm Uzakdoğu ülkeleri bu salgından nasibini aldı. Türkiye’de Uzakdoğu ülkelerine yapılan rezervasyonlar durma noktasına gelirken, önceden yapılmış rezervasyonların da yüzde 30’u iptal edildi.

İstanbul Havalimanı yönetimi borçları yapılandırmak için Çin ve Araplara gidiyor

Gerek projesi gerek, yap işlet devret yöntemi ile yapılması ile tartışmaların gündeminden düşmeyen İstanbul Havalimanı yönetiminin ödeyemediği borçları yapılandırmak için Çinli ve Arap sermayelerle görüşmeye başladığı duyuruldu.

S&P'den coronavirüs uyarısı...

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), coronavirüs salgının küresel kredi koşullarını gölgelediğini bildirerek ekonomik verileri kötü etkileyeceğini duyurdu.

Dünyada savunma harcamaları patlama yaptı

Yapılan bir çalışmaya göre dünya ülkelerinin savunmaya yaptığı harcama son 10 yılda zirve yaptı.

Çin'den ABD'ye gümrük muafiyeti

Çin ABD'den ithal ürünler için gümrük vergisi muafiyetleri tanıyacak.

E-ticarette coronavirüs paniği

Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyayı etkileyen, iki binden fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden olan coronavirüs salgını e-ticareti de vurdu. Çin'den Türkiye'ye gelen kargo sayısı yüzde 90 azaldı.

Dolar yeniden hareketlendi

Coronavirüs salgınının piyasaya etkileri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Başkanı Murat Uysal'ın konuşmasının izleneceği yeni güne Dolar/TL 6,12 seviyesinden başladı. Kur daha sonra 6.10 seviyesinin altına indikten sonra tekrar 6,15'in üzerine çıktı.

Çin'in milyarderleri ABD'yi katladı

31 Ocak itibarıyla dünyadaki dolar milyarderi kişi sayısı 2 bin 816 oldu. Son 12 ayda küresel dolar milyarder listesine 346 yeni isim eklendi.

Corona virüs, ihracatı da etkiledi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs ülkeler arasındaki ticareti de etkiledi. Virüs salgını nedeniyle, birçok şirketin ticari faaliyetlerini askıya almasının ardından yılın ilk iki ayında ihracat önemli ölçüde düştü.

Çin'e gidenlerin sayısı arttı

Çin'de ivme kaybeden koronavirüs vaka sayısı yurt dışından gelenlerle tekrar hız kazandı.

Çin'de otomobil satışları yüzde 79 geriledi

Corona virüsün etkileri Çin'de sert şekilde görülmeye başlandı. Otomobil satışları Çin'de yüzde 79.1 oranında düştü.

Ulaştırmada deprem yönetmeliği hazır

Türkiye’nin Ulusal Deprem Strateji ve Eylem Planı çerçevesinde hazırlıkları yürütülen “Ulaşım ve Dağıtım Tesisleri İçin Deprem Yönetmeliği”ne son şekli verildi.

Çin mallarına soruşturma

Çin menşeli "gıda maddelerini öğütücülere, karıştırıcılara, meyve veya sebze preslerine mahsus bıçak ve kesici ağızlar" ürünlerine yönelik soruşturma açılmasına karar verildi.

Çin'de işten çıkarmalar başladı

Çin'de salgından sonra fabrikalar açıldı, ancak iptal siparişler nedeniyle işten çıkarmalar başladı.

Çin Merkez Bankası'ndan büyük faiz indirimi

Çin Merkez Bankası, koronavirüs salgını nedeniyle faizi 20 baz puan indirerek yüzde 2.20'ye çekti.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


15:01 büyük