TÜİK Haberleri

Mart ayı sanayi üretimi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),mart ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Sanayi üretimi mart ayında beklentilerden iyi geldi. Mart ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 2.2 azaldı. Beklenti yüzde 4.4 düşüş olacağı yönündeydi. Aylık artış da yüzde 2.1 ile 0.9'luk artış beklentisini aştı

"TÜİK market kursun oradan alıveriş yapalım"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine ilişkin, "TÜİK açıkladığı fiyatlardan bir market zinciri kursun hepimiz oradan alıveriş yapalım" dedi.

Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.

TÜİK verileri gösterdi: Boğaz tokluğuna çalışıyoruz

TÜİK hane halkı harcama kalemleriyle ilgili verileri açıkladı. TÜİK’in açıkladığı 2016, 2017 ve 2018 verilerine göre Türkiye halkı yemek, barınmak ve işe gitmek için çalışıyor. Bu kapsamda üç kalemin toplamı hane gelirinin üçte ikisinden fazla ediyor.

"Hükümet milletin maaşını tırtıklıyor"

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarının akla mantığa sığmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "TÜİK'e göre enflasyon düşüyor ama temel ihtiyaçların fiyatı sürekli artıyor" açıklamasında bulundu.

TÜİK'in enflasyonu yüzde 8,5 marketin enflasyonu yüzde 21

TÜİK, Ekim ayının bir önceki yıla oranla enflasyon rakamını yüzde 8.5 olarak açıklarken, markette enflasyon oranı yüzde 21'i buldu. Maaşların yüzde 12,5'u eridi. Geçen sene bir aile, temel gıda sepetini 308 liraya doldururken bu sene aynı ürünlere 373 lira ödüyor.

Konut satışları yüzde 2,5 azaldı

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre konut satışları ekim ayında yıllık bazda yüzde 2,5 düştü. Merkez Bankası’nın üst üste faiz indirimine gitmesinin ardından iktidarın isteğiyle kamu bankaları konut kredisi faizlerini düşürse de beklenen artış gerçekleşmedi.

İnşaat sektöründe istihdam yüzde 26,4 azaldı!

İnşaat sektöründe istihdam endeksi 2019 yılının 3 çeyreğinde yüzde 26,4 azaldı. İnşaat sektörüne güven ise kasım ayında yüzde 1,9 düşüşle 63,9 oldu.

TÜİK’in rakamları Erdoğan’ı yalanlıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Şurası'nda buğday üretiminin yüzde 112 artığını söylese 'de TÜİK'in rakamlarına göre, 2019’un ilk 9 ayında 6.5 milyon ton buğday ithalatına 1.5 milyar dolar para ödendi.

Dış Ticaret açığında artış sürüyor!

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Ekim ayında, 2018 yılının aynı ayına göre %0,1 azalarak 15 milyar 664 milyon dolar, ithalat %8 artarak 17 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomide dipten dönüş hayal oldu!

TÜİK Ekim 2019 Sanayi Üretim Endeksi rakamlarını açıkladı. Piyasa beklentisi yıllık yüzde 6 artış iken gerçekleşen rakam yüzde 3,8 ile hayal kırıklığı yarattı. Aylık bazda ise sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,9 düşerek dipten dönüşün Türkiye için henüz uzakta olduğunu gösterdi.

Genç işsizlikte düşündüren rakamlar

TÜİK’in açıkladığı eylül ayı işsizlik rakamlarına göre, genç işsizlikteki artış düşündürücü boyutlara geldi. Genç işsizlik eylül ayında yüzde 26,1’e yükselirken, eğitimde ya da istihdamda yer almayanların oranı ise yüzde 28,6’ya ulaştı.

Ekonomide çarklar yavaşladı, dış ticaret açığı azaldı

2019 yılında ihracat yüzde 2,1 artarken sanayi üretiminde yaşanan yavaşlamaya bağlı olarak ithalat yüzde 9,1 azaldı. Dış ticaret açığı 2019 yılında, bir önceki yıla göre %43,5 azalarak 55 milyar 126 milyon dolardan, 31 milyar 174 milyon dolara geriledi.

Enflasyon sepetinde vatandaşı etkileyen malların ağırlığı düşürüldü

TÜİK’in açıkladığı ekonomik verilere güven sorgulanmaya devam ediliyor. Enflasyon sepetinde gıda, konut ve giyim gibi vatandaşları direkt etkileyen malların ağırlığı düşürülürken, otel, lokanta ve çeşitli mal ve hizmetlerin ağırlığı yükseldi.

İşsizlik rakamları açıklandı

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre işsizler ordusuna 2019 yılının kasım ayında 327 bin kişi daha eklendi. İstihdam ve iş gücüne katılım oranları düşerken, genç işsizlikte artış sürüyor.

Veli Ağbaba: “İşsiz sayısı İzmir’in nüfusuna yaklaştı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamlarını değerlendirdi. TÜİK’in açıkladığı verilerin şüpheli olduğunu belirten Ağbaba, işsiz sayısının İzmir’in nüfusuna yaklaştığına vurgu yaptı.

Erdoğan Toprak: “Enflasyon sepetindeki değişiklik oranları aşağı çekecek”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak TÜİK’in enflasyon sepetinde yaptığı değişikliğin oranları aşağı çekmeye yönelik olduğunu belirterek, gıda gurubunun ağırlığının aşağı çekildiğine dikkat çekti.

"Vatandaşın cebine yansıyan enflasyon..."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "12 aylık ortalama enflasyonun, 2019'dan sonra gerçekleşen en yüksek oranı" ifadelerini kullandı. Erdoğdu, vatandaşın cebine yansıyan enflasyonun yüzde 40'ın üzerinde olduğunu ifade etti.

Berat Albayrak'ın "İşsizlikte sert düşüş olacak" sözleri tekrar gündemde

TÜİK'in işsizlik rakamlarındaki artışı açıklamasının ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "İşsizlik rakamlarında sert bir düşüş gerçekleşecek" sözleri tekrar gündeme geldi.

İşsizlik verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre işsizlik 932 bin kişi artarak yüzde 13.7 oldu.

Enflasyon rakamları açıklandı: TÜİK'in şaşırtan kolonya hesabı

TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Mart ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 11,8, aylık yüzde 0,57 arttı.

İnşaat maliyet endeksi sabit kaldı

İnşaat maliyet endeksi, 2020 yılı Mart ayında bir önceki aya göre değişmedi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,92 arttı.

Tereyağ üretiminde rekor

Türkiye'de tereyağ üretiminde, 20 bin 146 tonla son 10 yılın en iyi ilk çeyrek rakamı elde edildi.

Türkiye, dünya turizm gelirlerinde 2 basamak yükseldi

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) Mayıs 2020 barometresine göre Türkiye’nin dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan 6’ncı ülke olduğunu, turizm gelirlerinde ise 2 basamak yükselerek, 13’üncü sıraya yerleştiğini duyurdu.

"Alo TÜİK" geliyor

BTK tarafından, TÜİK'e vatandaşların bilgi alabilmeleri için 124 kısa numarası tahsis edildi.

CHP’den işsizlik rakamları tepkisi: Ekonomik buhranın ağır faturası görülmeye başladı!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK'in hazırladığı mart ayı işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Öztrak,'Ekonomik buhranın işsizlik üzerindeki ağır faturası görülmeye başladı' ifadelerinin kullandı.

TÜİK'ten 'para birimi şakası olsa' gerek: Türkiye en ucuz ülke ama 47 euron varsa

TÜİK verilerine göre, 100 euro karşılığı alınabilecek mal ve hizmet sepeti hesaplamasına göre, 37 Avrupa ülkesinin en ucuzu oldu.

Linyit üretimi 4 milyonun üzerinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 nisan dönemi katı yakıtlar istatistiklerini açıkladı. Buna göre; linyit satılabilir üretimi bir önceki aya göre yüzde 18,7, ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,6 azaldı.

Muğla, en fazla ihracatı Yunanistan’a yaptı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2020 yılı Mayıs ayı dış ticaret istatistikleri yayımlandı. Muğla Mayıs ayında en fazla ihracatı Yunanistan’a yaparken, en fazla ithalatı da Fas’tan yaptı.

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! İşte zam oranı

Haziran ayı enflasyonun açıklanmasıyla birlikte bu ay kiralara yapılacak artış oranı belli oldu.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


08:05 büyük