ABD Haberleri

2018'de dünya borsaları 17.7 trilyon dolar eridi

Dünya borsalarının toplam değeri 2018'de 87.3 trilyon dolardan 69.5 trilyon dolara geriledi. 17.7 trilyon dolarlık erime neredeyse 19.3 trilyon dolar olan ABD'nin milli gelirine eşit

Trump'tan Beklenmedik Çıkış: Kuzey Kore ekonominin merkezi olacak

ABD yönetimi tarafından Kuzey Kore özel temsilcisi seçilen Stephen Biegun, Kuzey Kore'de 3 gün süren temaslarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında 27-28 Şubat'ta Vietnam'ın başkenti Hanoi'de görüşeceği açıklamasında bulunurken, Donald Trump Kuzey Kore ile ilgili beklenmedik bir açıklamada bulundu ve "Kuzey Kore, Kim Jong-un liderliğinde büyük bir ekonomik güç merkezi olacak" dedi.

Küresel Piyasalar ECB ve Fed'den gelecek Haberleri Bekliyor

Küresel piyasalar, 21.02.2019 tarihinde duyurulan verilerin ekonomik aktiviteyle ilgili endişelerin artması sonrasında bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi tarafından ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarına odaklandı.

ABD’de işsizlik 50 yılın dibinde

Obama yönetiminin aldığı ekonomik tedbirler ABD'de meyvesini veriyor. Nisan ayında ülkedeki işsizlik yüzde 3.6 seviyesiyle 50 yılın dibinde çıktı.

Trump fitili yeniden ateşledi

ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10'luk gümrük vergisi oranının yüzde 25'e çıkarılacağını açıkladı.

Dış ticaret dengesi ve istihdam, Çin'i Trump'ın 1 numaralı düşmanı haline getirdi

ABD'nin Çin karşısında verdiği dış ticaret açığı geçtiğimiz yıl 419 milyar doları aşarak rekor kırdı.

Çin- ABD anlaşamazsa küresel ekonomi durgunluğa sürüklenir

Morgan Stanley analistleri ABD ile Çin arasında süren 'ticaret savaşıyla' ilgili değerlendirmesinde "ABD ile Çin arasındaki görüşmeler çöker...

ABD'li şirketlerden Trump'a Çin mektubu

ABD merkezli 600'den fazla firma, ABD Başkanı Donald Trump'a mektup yazarak, Çin'e uygulanan gümrük vergilerini artırmama çağrısı yaptı.

Japonya ile ABD ticaret anlaşması imzaladı

Anlaşmayla Japonya, ABD'den ithal et ürünlerine uyguladığı yüzde 38,5 gümrük vergisini, önce yüzde 26,6'ya, ardından aşamalı olarak yüzde 9'a düşürecek.

AB'den ABD'ye ticari misilleme uyarısı

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker "Birisi havacılık sektörümüze gümrük vergileri uygularsa aynısını yaparız" dedi.

1 günde 250 milyon dolar

Bu yıl eş zamanlı olarak düzenlenen Avrupa Giyim ve Tekstil Konfederasyonu’nun (EURATEX) yıllık kongresi ve 12. İstanbul Moda Konferansı, tekstil ve hazır giyimde ABD’nin ve Avrupa’nın önde gelen temsilcilerini İstanbul’da buluşturdu.

ABD ile AB arasında ticaret savaşının fitili ateşlendi

ABD ve AB arasında uzun süredir devam eden ekonomik anlaşmazlıkların havacılık sektörüne de sıçraması ve yeni vergi tehditleri, ticaret savaşı beklentilerini tırmandırdı.

ABD'de petrol kulesi azaldı

Ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısında 7 hafta üst üste düşüş kaydedildi.

Türkiye enerjide hidrolik çatlatma dönemine başladı

Hidrolik çatlatma tekniğinin yaygınlaşması, Türkiye'nin petrol ve doğal gaz ithalatının yıllar içinde düşmesine, enerji faturasının azalmasına olanak sağlayacak. Daha önce ulaşılamayan petrol ve gaz rezervlerinde üretime geçilmesini sağlayan hidrolik çatlatma, eski petrol ve gaz kuyularında yeniden üretim yapılmasına yardımcı olacak.

ABD petrol fiyatı tahminini aşağı çekti

ABD Enerji Enformasyon İdaresi gelecek yıl için petrol fiyatı beklentisini 2 dolar indirdi.

Ticaret savaşları 630 milyar dolarlık ürünü etkiledi

ABD Başkanı Donald Trump tarafından yürürlüğe konulan tarifeler ve hedef ülkelerin bunlara verdiği karşılıktan, yaklaşık 630 milyar dolar değerinde ürün etkilendi.

ABD-Çin ticaret savaşı 18'inci ayında

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşı tarım, ham madde, teknoloji, fikri mülkiyet hakları, enerji ve otomotiv gibi birçok sektöre yayıldı.

Fed tahvil alımlarına başlıyor

ABD Merkez Bankası, bankacılık sistemi rezervlerinin yeterli miktarda kalmasını sağlamak için 15 Ekim'den itibaren aylık yaklaşık 60 milyar dolarlık hazine tahvil alımı yapacağını duyurdu.

Çelik sektörü temsilcileri AB ve ABD'ye karşı harekete geçti

AB'nin, Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren kararıyla, ithalatta global kotayı yüzde 30 ile sınırlandırdığı bir dönemde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'den ithalatta gümrük tarifelerini mayıs ayı öncesindeki yüzde 50 seviyesine yükselteceklerini açıklaması çelik sektörü açısından yeni bir dönemi başlattı.

ABD ile Türkiye anlaştı: Doların tepkisi ne oldu?

ABD ile Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın 5 gün durdurulması yönünde aldıkları kararın ardından günü 5,94 seviyesinden kapatan dolar/TL 5,83'e sert düştü.

Le Yuchang: Çin ve ABD ticaret görüşmelerinde ilerleme sağlandı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng Çin ve ABD’nin ticaret görüşmelerinde ilerleme sağladıklarını söyledi.

MÜSİAD Başkanı Kaan: Türkiye ekonomisi pozitif büyümeye doğru ilerliyor

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan "Türkiye ekonomisi, yılın başındaki negatif büyüme beklentilerine rağmen pozitif büyümeye doğru ilerliyor" dedi.

Dizide ABD, inşaatta Çin ile yarışıyoruz

Türkiye son yıllarda sağlık, eğitim, inşaat ve eğlence gibi birçok alanın bulunduğu hizmet ihracatında öne çıkıyor.

Trump'tan önemli açıklama! Çin'le anlaşma olabilir

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yolladığı "çok güzel" mektubun ardından, bu ülkeyle bir ticaret anlaşmasının bu hafta yapılması olasılığının olduğunu söyledi.

Resmen açıkladı! Google'dan dev hamle

ABD'li teknoloji devi Google, giyilebilir egzersiz ekipmanları üreticisi Fitbit'i 2,1 milyar dolar bedelle satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı.

ABD’de saatler geri alındı

ABD'de yaz saati uygulamasının sona ermesiyle Türkiye-ABD arasındaki saat farkı 3 Kasım itibarıyla 1 saat arttı.

ABD, AB'ye karşı gümrük vergisini erteleyebilir

ABD Başkanı Donald Trump'ın AB'den ithal edilen otomobillere gümrük vergisi kararını ertelemesi bekleniyor.

ABD'nin petrol üretiminde yeni rekor

ABD'de ham petrol üretimi geçen hafta günlük ortalama 12,8 milyon varile yükselerek yeni bir rekor kırdı.

ABD'de "Efsane Cuma"da 7,4 milyar dolarlık online rekor satış

ABD'de "Black Friday" olarak bilinen "Efsane Cuma" indirim gününde Amerikalı tüketiciler sadece online 7,4 milyar dolarlık alışveriş yaptı.

ABD'nin vergi misillemesine Fransa'dan tepki

Fransa Ekonomi Bakanı Le Maire, ABD'nin Fransa'dan ithal edilen 2,4 milyar dolarlık şampanya, şarap, el çantası, peynir ve bazı diğer ürünlere yüzde 100'e varan gümrük vergisi getirmeyi planlamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Dolar güne nasıl başladı?

Döviz piyasasının en çok takip edilen döviz para birimi olan ABD Doları 4 Aralık 2019 Çarşamba gününe nasıl başladı? İşte detaylar....

Dünyanın en değerli şirketi belli oldu

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco ilk halka arzından (IPO) yaklaşık 25,59 milyar dolar gelir elde ederek rekor kırdı. Bu sonuçla piyasa değeri de 1,7 trilyon dolar olarak değişen Saudi Aramco, ABD'li teknoloji devi Apple'ın 1,1 trilyon dolarlık piyasa değerini geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu.

Trump'tan anlaşma açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret anlaşması görüşmesinde, birinci faz anlaşma konusunda uzlaştıklarını açıkladı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı sona mı eriyor?

ABD ile Çin imzaladıkları ön anlaşma ile iki ülke arasındaki ticaret savaşının son bulacağı duyurusunda bulundu. ABD Başkanı Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Çin ile çok geniş kapsamlı bir birinci faz ticaret anlaşması üzerinde anlaştık" dedi.

Çin’den altı ABD ürününe gümrük vergisi muafiyeti

Çin Maliye Bakanlığı, ABD’den ithal altı farklı ürüne yönelik yeni gümrük vergisi muafiyetleri açıkladı.

DTÖ, çeyrek asırlık tarihinin en büyük krizlerinden birine hazırlanıyor

Dünya Ticaret Örgütü, ABD'nin muhalefeti, ticaret savaşları ve bölgesel ticaret anlaşmalarının gölgesinde kuruluşunun 25. yılına giriyor. DTÖ'nün Temyiz Organı'nda görev yapan üç hakimden ikisinin görev sürelerinin sona ermesi ve yeni atamaların ABD tarafından engellenmesi nedeniyle DTÖ'ye uyuşmazlık gerekçesiyle gelen davaların çözümü önemli oranda zorlaşacak.

ABD Hazine Bakanı'ndan Çin açıklaması

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ile Çin’in üzerinde uzlaştıkları birinci aşama ticaret anlaşmasındaki taahhütlerde, anlaşmanın çevirisinin yapıldığı süreçte bir değişiklik olmadığını söyledi.

Çin, ticaret anlaşması uyarınca ABD'den ithalatı artıracak

Çin'in, ABD ile tamamlamak üzere olduğu birinci faz ticaret anlaşması kapsamında 200 milyar dolarlık ithalat yapma sözü verdiği iddia edildi.

ABD-Çin ticaret anlaşmasına Asya borsalarının tepkisi

Çin ve ABD'nin ticaret anlaşması sonrasında ABD borsalarından rekora imza atılan tepkiler verilirken, Asya borsalarının karışık olduğu görülüyor.

Dow Jones'tan ticaret anlaşması rekoru

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu He, Beyaz Saray'da düzenlenen törenle ABD-Çin birinci faz ticaret anlaşmasına imza attı. İmzaların ardından ABD'de endekslerde yükselişler gözlemlendi. Dow Jones rekor kırdı.

Boeıng maximum kayıpta

ABD’li uçak şirketi Boeing’in, son 30 yıl içinde ilk kez ticari uçak satışlarında kayıp yaşadığı bildirildi.

Çin'de büyüme 30 yılın en düşük seviyesini gördü

Çin, ABD ticaret savaşlarının ardından yüzde 6 büyüdü, ancak 29 yılın en zayıf ekonomik büyümesi yaşandı.

Trump'tan AB'ye gümrük vergisi tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği'ni (AB) ticari konularda uzlaşı sağlanamaması durumda ithal otomobillere ilave vergi uygulamakla tehdit etti.

ABD'de endeksler karışık bir seyir izledi

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,03 düşüşle 29.186,27 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,03 kazançla 3.321,75 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,14 değer kazancıyla 9.383,77 puan seviyelerinde seyretti.

EIA'nın yılın ilk yarısı için petrol fiyatı tahmini 62 dolar

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), yılın ilk yarısında Brent petrolün varil fiyatının ortalama 62 dolar olacağı tahmininde bulundu.

ABD'nin ham petrol stokları azaldı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta 0,4 milyon varil azaldı.

ABD tekstile döndü

Dünya devlerinin yeniden üretime dönmeye başladığını belirten tekstil sektörü temsilcileri, desteklerin gözden geçirilmesini istiyor. Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Ahmet Hamdi Topbaş, yeni dönem için, “Karlar geriye düştü. Herkes normal karlara alışacak” derken, sendikanın 2. Başkanı Nevzat Seyok, “ABD ve Kanada Türkiye’den ikinci el tekstil makinelerini almaya başladı” diye konuştu.

FED faiz kararını açıkladı: Doların tepkisi ne oldu?

ABD Merkez Bankası, dünya ekonomisinin merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Kararın açıklanmasıyla birlikte gözler dolara çevrilirken 5,96 seviyesinde seyreden dolar/TL'de bir değişiklik yaşanmadı.

FED'in, Para Politikası Raporu'nda coronavirüs detayı!

ABD Merkez Bankası (FED), kongreye sunulan Para Poltikası raporunda Çin'den dünyaya yayıldığı tahmin edilen yeni tip coronavirüs salgınının olası etkilerinin ekonomik etkilerine yer verdi.

ABD'li dev Türkiye'deki hisselerini satıyor!

ABD’li finans devi Starr Companies'in, Türkiye’de kurulu Dubai Group Sigorta’daki paylarını ortağı Oman Insurance'a devredeceği iddia edildi.

ABD, petrol fiyatı tahminlerini düşürdü

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıla ilişkin petrol fiyatı tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Dünyada savunma harcamaları patlama yaptı

Yapılan bir çalışmaya göre dünya ülkelerinin savunmaya yaptığı harcama son 10 yılda zirve yaptı.

Çin'den ABD'ye gümrük muafiyeti

Çin ABD'den ithal ürünler için gümrük vergisi muafiyetleri tanıyacak.

Halkbank, İran yaptırımları davasına katılmayı kabul etti

Halkbank, ABD'deki İran yaptırımları davasında temyiz başvurusunun reddedilmesinin ardından duruşmalara katılmayı kabul ettiğini açıkladı.

Dolar ve altında son durum

Dolar/TL coronavirüs salgının küresel ekonomik aktiviteye etkisinin artabileceğine yönelik endişelerle hafta başında yaşadığı sert yükselişin ardından 6.15 civarında, Mayıs 2019'dan beri en yüksek seviyelerde seyrediyor.

Çin'in milyarderleri ABD'yi katladı

31 Ocak itibarıyla dünyadaki dolar milyarderi kişi sayısı 2 bin 816 oldu. Son 12 ayda küresel dolar milyarder listesine 346 yeni isim eklendi.

ABD'de konut satışları arttı

Ülkede yeni konut satışları, yılın ilk ayında yüzde 7,9 artışla 764 bine çıkarak beklentileri geride bıraktı.

Petrol fiyatları son 13 ayın en düşük seviyesinde

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Avrupa’nın çeşitli kentlerine kadar yayılan coronavirüs vakalarının artmasının ardından petrol fiyatları son 13 ayın en düşük seviyesini gördü.

ABD'nin ham petrol stokları arttı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 500 bin varil arttı.

Fed'in faiz kararına Mnuchin'den destek

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik endişelere karşı ABD Merkez Bankasının (Fed) aldığı faiz indirimi kararını desteklediğini bildirdi.

ABD'de fabrika siparişleri geriledi

Ülkede fabrika siparişleri, yılın ilk ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 azalarak 497,9 milyar dolara geriledi.

Corona virüs, ihracatı da etkiledi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs ülkeler arasındaki ticareti de etkiledi. Virüs salgını nedeniyle, birçok şirketin ticari faaliyetlerini askıya almasının ardından yılın ilk iki ayında ihracat önemli ölçüde düştü.

ABD borsaları sert düştü

Dow Jones endeksi kapanışta 1.400 puanın üzerinde değer kaybetti ve şubat ayındaki rekor kapanışının yüzde 20 gerisine düşerek "ayı piyasası"na girdi.

ABD borsaları 33 yılın en büyük kaybında

Kovid-19 endişelerinin etkili olduğu Amerikan borsasında, Dow Jones endeksi yüzde 10 düşüşle 1987'den bu yana en büyük kaybını yaşadı.

FED'den korona hamlesi

ABD Merkez Bankası (FED), korona virüsünün ekonomiye olan olumsuz etkisine karşı hamlede bulundu. FED, Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi ikinci kez faiz indirirken, politika faizini ise yüzde 0-0,25 aralığına çektiğini duyurdu.

Dolarda virüs ateşi sürüyor

Dolar ve Euro'daki korona virüs ateşi sürüyor. Haftaya hareketli başlayan dolar, 6.43 seviyelerinde seyrederken euro 7.18 seviyesinde güne başladı.

ABD'de sanayi üretimi şubatta beklenenden fazla arttı

ABD'de sanayi üretimi, şubatta aylık yüzde 0,6 artarak piyasa beklentisinin üzerinde yükseliş kaydetti.

Fed'den işletmelerin kredi ihtiyaçları için yeni adım

ABD Merkez Bankası (Fed), hanehalkı ve işletmelerin kredi ihtiyaçlarını desteklemek için Piyasa Yapıcılara Tanınan Kredi Kolaylığı (PDCF) uygulamasını başlatacağını duyurdu.

Korona virüsle mücadelede ülkeler ne kadar bütçe ayırdı?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı alarma geçiren yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında hükümetler teşvik paketlerini devreye soktu.

Ülkeler korona virüse karşı ne kadar bütçe ayırdı?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı alarma geçiren yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında hükümetler teşvik paketlerini devreye soktu.

Ukrayna'dan gelen şoförler öğrenci yurduna yerleştirildi

Ukrayna'dan Ro-Ro kuru yük gemisiyle Sakarya'ya gelen TIR şoförleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurda yerleştirildi.

New York borsası düşüşle açıldı

New York borsası, haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı.

ABD'de imalat sanayi PMI Kovid-19 etkisiyle martta düştü

Ülkede imalat sanayi PMI, martta bir önceki aya göre 1.5 puan azalarak 49.2 puana geriledi.

Fitch'ten ABD bankalarına uyarı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD bankalarının, kredi profillerini farklı derecelerde etkileyebilecek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kaynaklı baskılarla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

ABD'nin ham petrol stokları arttı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 1,6 milyon varil arttı.ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 1,6 milyon varil (yüzde 0,4) artışla 455,4 milyon varile yükseldiğini açıkladı.

Dolar'da virüs ateşi!

Doların seyrini korona virüs salgını belirlemeye devam ediyor. Geçen haftayı 6.45'ten kapatan dolar yeni haftaya 6.4754'ten başladı. Dolar şu sıralar ise 6.50 seviyesinden işlem görüyor.

ABD'de otomobil satışları sert düştü

ABD otomobil ve hafif ticari araç satışları Mart'ta bir önceki aya göre yüzde 27 geriledi.

ABD'de petrol sondaj kuleleri azaldı

ABD'nin, petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 62 adet azaldı.

ABD'de tüketici kredileri şubatta beklenenden fazla arttı

ABD'de tüketici kredileri, şubatta bir önceki aya göre 22,3 milyar dolar artarak beklentiyi geride bıraktı.

Flaş iddia: Türkiye dolar için ABD'ye başvurdu

Korona virüsü salgını nedeniyle IMF'ye kredi başvurusunda bulunan 90 ülke arasına dahil olmayan Türkiye, dolar ihtiyacı için ABD Merkez Bankası'na başvurdu. Bloomberg, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) dolar ihtiyacını karşılamak için takas hattına (swap line) dahil olmak üzere geçen ay ABD Merkez Bankası'na başvurduğunu yazdı.

ABD'de enflasyon geriledi

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi, martta aylık yüzde 0,4 azalarak beklentinin üzerinde bir düşüş gösterdi.

ABD, havayolu şirketlerine yardım edecek

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin "Gerekli anlaşmaları sonuçlandırmak ve ödemeleri mümkün olduğunca çabuk yapmak için hava yolu şirketleriyle birlikte çalışmayı umuyoruz" dedi.

Petrol artık sudan ucuz

ABD ham petrolü düşen talep ve artan üretime bağlı olarak tarihin en büyük düşüşünü yaşayarak eksi 37.6 doları gördü ve sudan ucuz hale geldi. Bu düşüşte petrolü depolayacak yer olmaması ve tüketimdeki düşüş ana etken oldu. Uzmanlara göre eğer önümüzdeki dönemde ekonomik aktivite toparlanmazsa eksi fiyatlar daha da aşağı gidecek. Düşük fiyatlar uzun dönemde akaryakıta ve doğalgaza indirim olarak yansıyacak ancak çok sayıda ülkenin de ekonomisi daralacak.

Bloomberg: Kamu bankaları yükselişi frenlemek için dolar sattı

Bloomberg'de yer alan habere göre, Türkiye'deki kamu bankalarının dolardaki yükselişin önüne geçmek için dolar satışı gerçekleştirdiği iddia edildi.

ABD'li bankalar 10 milyar dolar kazandı

ABD'li bankalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında küçük işletmelere sağlanan destek kredilerinin işlem ücretlerinden 10 milyar dolar kazandı.

ABD'nin ham petrol stokları hızlı yükseliş gösterdi

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre sert bir yükselişle 15 milyon varil arttı.

ABD tedirgin! Yüzde 20'yi bulabilir

Beyaz Saray, Amerikalılara bu yaz Büyük Buhran düzeyinde işsizlik dönemine hazırlanmalarını söylüyor.

Küresel piyasalar Fed'e odaklandı

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu akşam açıklanacak faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarını bekliyor.

ABD'de konut fiyatları şubatta yüzde 4,2 arttı

ABD'de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 artış gösterdi.

Fed'in kozları sınır tanımayacak

ABD Merkez Bankası (Fed), dünkü toplantısında, faizleri değiştirmemesine ve ek bir önlem kararı almamasına karşın piyasalara "elindeki kozları sınırsız bir şekilde kullanacağı" mesajını verdi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi’nden swap açıklaması!

Amerika'nın Ankara Büyükelçisi Satterfield, "Türkiye'nin FED ile swap yapma ihtiyacı finansal bir konudur. Politik bir boyutu yok" dedi.

Çin'in hamlesi ABD'yi rahatsız etti

İsrail'de yaklaşık 1,5 milyar dolara mal olması beklenen deniz suyu arıtma tesisinin kurulumu için yapılan ihalede Çinli bir firmanın son ikiye kalmasının ABD yönetiminde rahatsızlığa neden olduğu bildirildi.

ABD Hazinesi'nden büyük borçlanma

ABD Hazine Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle, bu yılın ikinci çeyreğinde 2,9 trilyon dolar borçlanmayı planladığını duyurdu.

IMF'den korkutan kehanet: O listede Türkiye de var

Uluslararası Para Fonu(IMF) tarafından gerçekleştirilen hesaplamaya göre SGP-GSYH, bu yıl içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu ve ABD’nin başını çektiği 148 ülkede yaklaşık 4,7 trilyon dolar azalacak.

Tesla'dan ABD kararı

Elektrikli araç üreticisi Tesla'ya, ABD'deki ana fabrikasını kapalı tutma emri iletildi.

ABD'den dev bütçe açığı!

Federal hükümetin bütçe açığı, Kovid-19 salgınının etkisiyle, nisanda 738 milyar dolar olarak kaydedildi.

Çin, ABD'den ithal edilen 79 ürüne ilave gümrük vergisi uygulamayacak

Bu ürünler arasında nadir elementler, yarı iletken parçalar, tıbbi dezenfektanlar, kıymetli metaller bulunuyor.

ABD'de üretici fiyatları nisanda beklentinin üzerinde düştü

ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), nisanda aylık yüzde 1,3 ve yıllık 1,2 azalarak beklentilerin üzerinde bir düşüş kaydetti.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentinin üzerinde

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 9 Mayıs ile biten haftada beklentiyi aşarak 2 milyon 981 bin olurken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle son 8 haftada toplam 36 milyon 471 bine ulaştı.

ABD'de ihracat fiyat endeksi nisanda rekor seviyede düştü

ABD'de ihracat fiyat endeksi, nisanda aylık yüzde 3,3 azalarak verinin ilk kez açıklanmaya başlandığı Aralık 1988'den bu yana en yüksek aylık düşüşünü gösterdi.

ABD'de tüketici güveni mayısta beklentiyi aştı

ABD'de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi, mayısta geçen aya göre yüzde 2,6 artarak 73,7 seviyesinde gerçekleşti.

ABD'de sanayi üretimi nisanda rekor seviyede düştü

ABD'de sanayi üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle, nisanda aylık yüzde 11,2 azalarak rekor seviyede düşüş kaydetti.

ABD'den Huawei'ye kısıtlama

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin'in teknoloji şirketi Huawei'nin akıllı telefon ve telekom ekipmanlarında kullandığı yarı iletkenlerini tasarlamak ve üretmek için ABD teknolojisi ile yazılımlarını kullanma kabiliyetini kısıtlayacağını duyurdu.

Suudi Arabistanlı milyarder iş adamı vefat etti

Suudi Arabistanlı ünlü milyarder Salih Abdullah Kamil 79 yaşında vefat etti.

ABD ekonomisi yüzde 40'a yakın daralabilir

ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle ülke ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 37,7 daralacağını öngördü.

ABD Hazine Bakanı ekonomiyi değerlendirdi

ABD Hazine Bakanı Mnuchin'den "ekonomik görünüm" değerlendirmesinde bulundu. Mnuchin "Bu yılın ikinci çeyreğinde yüksek işsizlik oranı ve diğer negatif verileri görmeye devam devam edeceğiz" dedi.

ABD'li perakendeci Target'in satışları arttı

ABD'nin büyük alışveriş mağazalarından Target'ın çevrim içi satışları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu ilk çeyrekte yüzde 141 artış kaydetti.

ABD'de konut satışları arttı

Ülkede yeni konut satışları, nisanda yüzde 0,6 artışla 623 bine yükseldi.

Dev şirket 100 mağazasını daha açıyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple Inc. ABD genelinde 100 mağazasını daha bu hafta açacağını duyurdu.

ABD'nin petrol stokları düştü

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 2,1 milyon varil azaldı.

ABD'de ekonomik durgunluk Şubat'ta başladı

ABD merkezli Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu (NBER), ülke ekonomisinde şubatta zirvenin görülmesinin ardından durgunluğun başladığını bildirdi.

ABD, petrol fiyatı tahminini revize etti

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini revize etti.

Flaş... Flaş... Dolar yönünü değiştirdi!

Dolar/TL haftanın son işlem gününe 6,80 seviyesinin üstünde başladı. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'a verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezasının ABD-Türkiye arasında yeni bir gerilim hattı oluşturabileceği düşüncesiyle kurda bir miktar yükseliş görüldü.

Altın 1,730 doların üzerinde

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararının ardından 1.14 düzeyini de gören euro/dolar paretisinin yeniden 1.12 - 1.13 düzeylerine çekilmesi üzerine hafif gerileyen altın fiyatlarındaki düşüş, artan güvenli liman talebiyle sınırlı kaldı ve 1,730 doların üzerinde tutundu.

ABD’de bu yıl işsizlik yüzde 8.0’i aşabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Başkanı Robert Kaplan, Haziran ayından itibaren başlayan yeni istihdam artışlarına karşın, ABD genelinde işsizliğin 2020 yılının sonunda yüzde 8.0 ya da biraz daha üzerinde olabileceği uyarısı yaptı.

Fed, şirket tahvili almaya başlayacak

ABD Merkez Bankası (Fed), şirket tahvili almaya başlayacağını bildirdi.

AB’den Apple’a iki ayrı soruşturma

Avrupa Birliği'nin (AB) rekabet kurumu rekabeti zayıflattığı iddiasıyla Apple'ın App Store ve Apple Pay ürünleri hakkında iki ayrı soruşturma başlattı.

ABD'nin ham petrol stokları arttı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 1,4 milyon varil artış gösterdi.

Yatırım yapacaklar dikkat: Borsa, altın ve dolar kazandırdı, euro kaybettirdi

Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 0,93, altının gram satış fiyatı yüzde 1,05 ve dolar/TL yüzde 0,18 değer kazanırken, avro/TL yüzde 0,05 değer kaybetti.

ABD'de bir Çin vatandaşı "ekonomik casusluktan" hüküm giydi

ABD'de bir Çin vatandaşı ticari sır niteliğindeki bilgileri çalarak ülkesi adına ekonomik casusluk yapmak suçundan hüküm giydi.

ABD, Hong Kong'a savunma ihracatı yapmayacak

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo "Pekin, Ulusal Güvenlik Yasası'nı geçirme yolunda ilerlerken, ABD bugün ABD menşeli savunma ekipmanı ihracatını sona erdirecek ve savunma ile çift kullanımlı teknolojilerde Çin'e uygulanan kısıtlamların Hong Kong'a da getirilmesi yönünde adımlar atacak" dedi.

Küresel piyasalarda dalgalı bir seyir bekleniyor

Küresel piyasalarda, dün artan risk iştahının etkisiyle yukarı yönlü hareketin devam ettiği görülürken, bugün veri gündeminin sakin olması dolayısıyla dalgalı bir seyir izlenmesi ve yön arayışının öne çıkması bekleniyor.

ABD'de konut fiyatlarında düşüş bekleniyor

California merkezli veri analiz firması CoreLogic, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileri nedeniyle ABD'de konut fiyatlarının, gelecek yıl yüzde 6,6 düşeceği tahmininde bulundu.

ABD, Japonya'ya F-35A ve F-35B satıyor

Satış paketinde 63 konvansiyonel kalkış ve iniş yapabilen F-35A, 42 kısa mesafe kalkış ve dikey iniş yapabilen F-35B tipi savaş uçağı bulunuyor.

ABD başkan adayı Biden ekonomik vaatlerde bulundu

Joe Biden, bir metal fabrikasında yaptığı konuşmada, 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD ekonomisinde "en agresif hükümet yatırımı" olarak nitelendirdiği vaatlerini açıkladı.

ABD'nin ham petrol stokları azaldı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 7,5 milyon varil azaldı.

AB'den ABD yaptırımlarına tepki

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "ABD'nin Avrupa şirketlerine ve çıkarlarına karşı artan yaptırımlarından ve yaptırım tehditlerinden derin endişe duyuyorum." ifadesini kullandı.

Fed'den kredi programında düzenleme

ABD Merkez Bankası (Fed), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla uygulamaya koyduğu küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik kredi programının kapsamında, hastaneler ve sosyal hizmet kuruluşları gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlara kredi sağlamak amacıyla düzenlemeye gitti.

ABD'de ticaret açığı azaldı

ABD'de mal ticareti açığı, haziranda aylık yüzde 6,1 azalışla 70,6 milyar dolara geriledi.

ABD'nin ham petrol stokları sert düştü

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 10,6 milyon varil azalarak sert düşüş gösterdi.

ABD'de konut satışları arttı

Ülkede bekleyen konut satışları, haziranda aylık yüzde 16,6 artarak beklentileri geride bıraktı. Bu dönemde mayıs ayında yakaladığı yükselişi sürdüren veriye ilişkin piyasa beklentisi, yüzde 15 artması yönündeydi.

Fed için "ters istikamet" söz konusu değil

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları sonrasında piyasalarda bankanın sözle yönlendirmede revizeyi düşünebileceği ancak para politikasında aksi yöne dönmesinin söz konusu olmadığı öngörüsü ağır bastı.

ABD'li teknoloji devleri çeyreklik bilançolarını açıkladı

ABD'li teknoloji devlerinden Apple, Amazon ve Facebook'un nisan-haziran döneminde elde ettiği gelir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen artış gösterirken Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in geliri aynı dönemde düşüş kaydetti.

ABD ekonomisinde Kovid-19 karamsarlığı

ABD ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 32,9'luk rekor bir küçülme kaydederken, uzmanlar ülke ekonomisinin geleceğine yönelik karamsar bir tablo çizerken kısa vadede iyi günlerin beklemediğini belirtiyor.

ABD'nin ham petrol stokları azaldı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 7,4 milyon varil azalışla sert düşüş gösterdi.

Fed Mester: ABD'nin mali desteğe ihtiyacı var

Cleveland Fed Başkanı Mester, ABD ekonomisinin açık bir şekilde daha fazla mali desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

2014'ten bu yana ilk kez azaldı

ABD'de hane halkı borcu, bu yılın ikinci çeyreğinde 2014'ten bu yana ilk kez düşüş gösterdi.

Son dakika... Altın rekor düzeye yakın

Güvenli liman talebiyle hızla yükselerek 2,075.19 dolarlık yeni rekor düzeye tırmanan altın bu düzeylere yakın hareket ederken, ABD hampetrol stoklarının, 31 Temmuz’da sona eren haftada önemli ölçüde azaldığını gösteren verilerin ardından yükselen Brent petrol 45 doların üzerinde tutunuyor.

ABD'de sanayi üretimi güçlü geldi

Ülkede sanayi üretimi, temmuzda aylık yüzde 3 artarak beklenti paralelinde bir artış gösterdi. Kapasite kullanım oranı da bu dönemde yüzde 70,6 seviyesinde gerçekleşerek beklentileri geride bıraktı.

Trump karar verdi! TikTok'a 90 gün süre

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in ABD'deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımladı.

Fed tutanakları yayımlandı! Belirsizlik arttı

Fed'in son toplantısına ait tutanaklar, korona virüs salgınının ekonomik etkilerine ilişkin belirsizliğin son derece arttığını, sağlık krizinin yakın vade de ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini ortaya koydu.

Dev şirketler Dow Jones'tan çıkıyor

ABD'li enerji şirketi Exxon Mobil, ilaç şirketi Pfizer ve savunma sanayi alanında faaliyet gösteren Raytheon Technologies şirketlerinin hisseleri 31 Ağustos itibarıyla Dow Jones endeksinde işlem görmeyecek.

ABD'de bankacılık sektörünün karı azaldı

ABD'de bankacılık sektörünün karı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomik etkileri nedeniyle bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70 düştü.

Bitcoin 1,400 dolarda seyrediyor

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının hemen ardından hızla tırmanan kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, 11,570 dolara kadar çıktı. Ancak, Bitcoin, daha sonra gelen satışlarla yeniden eski düzeylerine döndü.

Altın ve petrol fiyatları yatay

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bu yıl sanal olarak düzenlenen Jackson Hole ekonomik politika sempozyumunda yaptığı konuşmanın ardından 1,970 düzeyinin üzerini kısa süreli test eden spot altın daha sonra hızlı bir geri çekilmeyle 1,930 dolar düzeyine kadar indikten sonra 1,940 doların üzerine döndü.

Bej Kitap'a göre görünüm ılımlı

Fed, ülke ekonomisinin nabzını tutan "Bej Kitap" raporunun Ağustos 2020 sayısını yayımladı. Rapora göre çoğu bölgede ekonomik faaliyet arttı ama kazançlar genellikle ılımlı ve faaliyet Kovid-19 salgınından önceki seviyelerin oldukça altında kaldı.

Fed Başkanı Powell: "İşsizlik artış hızı beklenenden daha iyi"

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, işsizlik oranının beklenenden iyi olduğunu belirterek, düşük faiz oranlarının uzun bir süre devam edeceğinin sinyalini verdi. 

ABD ağustosta 200 milyar dolarlık bütçe açığı verdi

ABD federal hükümetinin ağustosta 200 milyar dolar olarak kaydedilen bütçe açığı, 2020 mali yılının 11 ayında toplam 3 trilyon dolara ulaştı.

ABD'nin petrol sondaj kulesi sayısı azaldı

ABD'nin petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta bir adet azaldı.

FED faiz değişikliğine gitmedi

Son dakika...ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte de yüzde 31,4 daraldı

ABD ekonomisi, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31,4'lük daralma gösterdi.

ABD'den dolar kuru soruşturması!

Vietnam'a karşı 8 ayda 37,8 milyar dolarlık dış ticaret açığı veren ABD, bu ülkeye karşı kur soruşturması başlattı. Amaç, Vietnam'ın para biriminin değerini düşük tutup ticarette avantaj sağlayıp sağlamadığını tespit etmek.

ABD piyasası tepetaklak! Trump erteledi

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratlarla yeni teşvik paketi görüşmelerini sona erdirdi. Trump’ın bu açıklamasından sonra ABD borsaları ve altın sert düşüş gösterdi. Altının ons fiyatı yüzde 1’lik düşüşle 1900 dolar seviyesinin altına geriledi.

ABD'nin ham petrol stokları arttı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 500 bin varil artış gösterdi.

Halı ihracatında lider Gaziantep oldu

Halı sektörü bu yılın ocak-eylül döneminde 1 milyar 770 milyon 886 dolarlık ihracata imza attı. Gaziantep sektörün ihracatının yüzde 70’ini tek başına yaptı.

ABD'nin ham petrol stokları azaldı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 3,8 milyon varil azaldı.

ABD'nin bütçe açığı rekor seviyeye ulaştı

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, 2020 mali yılında yeni tip korona virüs salgınının etkisiyle toplam 3,1 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

Hayali ihracatın profesörü başbalina. İstanbul Bilişim'in milyonlarca liralık para transferinin başrolünde o isim çıktı

Parasını aldığı halde ürününü göndermediği 50 bin mağdur ile gündeme gelen İstanbul Bilişim’in konkordato davasında önceki gün iflas kararı verildi. İstanbul Bilişim'in birçok firmaya milyonlarca liralık para transferi gerçekleştirdiği ortaya çıktı. İstanbul Bilişim’den hesabına para gönderilen isimlerden biri de bir dönem Balina operasyonu davası sanıklarından Abdurrahman Yakupreisoğlu bulunuyor.

Piyasalar ABD seçimlerine kilitlendi

Küresel piyasalarda ABD başkanlık seçimlerinde Trump'ın bir adım öne geçmesi ve belirsizliğin azalması fiyatlanıyor. Yurt içinde ise döviz kurlarındaki hareketlilik izleniyor. Dün 8,55'e dayanan ve rekor tazeleyen dolar/TL'de dalgalı bir seyir yaşanıyor.

Halkbank hisselerinde Trump etkisi

ABD Başkanı Donald Trump'ın yeniden seçilmesiyle birlikte Halkbank davasının düşme ihtimalinin güçlenmesini fiyatlayan yatırımcılar, hissede hızlı yükselişe neden oldu.

ABD'de tarım dışı verimlilik üçüncü çeyrekte arttı

ABD'de tarım dışı iş gücü verimliliği, 2020'nin üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 artarken, birim emek maliyeti yüzde 8,9'luk azalış kaydetti.

ABD'nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

ABD'nin, petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 adet arttı.

Pentagon'a dev bütçe

ABD Senatosu Tahsisatlar Komitesi, Savunma Bakanlığı (Pentagon) için 2021 mali yılında 696 milyar dolar bütçe teklifinde bulundu.

ABD 2021 yılına borçlu başlayacak

Ülkede federal hükümetin bütçe açığı, 2021 mali yılının ilk ayı olan ekimde 284 milyar dolar oldu. Yeni mali yılın ilk ayına ait bütçe açığına ilişkin piyasa beklentisi, 274,5 dolar olması yönündeydi.

Powell'dan mesaj: Gelecek birkaç ay zorlu olabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artışın ekonomik toparlanma için risk oluşturduğunu belirterek, "Virüs yayılırken, gelecek birkaç ay zorlu olabilir." dedi.

ABD'den TikTok'a 15 gün süre

Çinli "ByteDance"e ABD'deki operasyonlarını elden çıkarması için verilen süre 15 gün uzatıldı.

ABD'nin Çin'e karşı ekonomi politikasında bir değişiklik beklenmiyor

Oxford Economics Asya Ekonomileri Başkanı Louis Kuijs, ABD'de Joe Biden hükümetinin Çin için bazı olumlu etkileri olmasını beklediklerini ifade ederek, "Bir Biden hükümeti, Çin'e karşı daha öngörülebilir ve daha az agresif bir ABD politikası anlamına geliyor. Buna karşın seçim kampanyasındaki sert retorik ve ABD'nin siyasi yelpazesinde Çin'e yönelik sert duruşa verilen geniş destek göz önüne alındığında, biz özellikle ekonomik konularda ABD'nin genel duruşunun pek yumuşayabileceğini düşünmüyoruz." dedi.

Fed Başkanı Powell: Faizleri artırırken sabırlı olmalıyız

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, "toplumda eşitsizliğin yolunu açan" faiz artışlarında sabırlı olmaları gerekeceğini vurguladı.

ABD'de koronavirüs fonunun iadesi istendi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Merkez Bankasından (Fed) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine karşı uygulamaya koyulan kredi programları kapsamında kullanılmayan 455 milyar dolarlık fonun iade edilmesini istedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile bir araya geldiklerini açıkladı.

5,9 milyon aracını geri çağıracak

ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), otomotiv üreticisi General Motors'un (GM) Takata hava yastığı problemi nedeniyle 5,9 milyon kamyonet ve SUV modelini geri çağırması gerektiğine karar verdi.

Borsa İstanbul 2021'de pozitif ayrışabilir

Ekonomi yönetimindeki görev değişimi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın piyasa beklentilerine paralel adımlarıyla yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksinin 2021'de de benzer bir performans sergileyebileceği ifade ediliyor.

Elon Musk'ın Tesla'sı yeni milyonerler yaratıyor... Hisseleri yüzde 700 arttı

ABD'li teknoloji devi Tesla ve SpaceX'in sahibi Elon Musk'ın şirketi Tesla'nın bu yıl borsada yakaladığı başarı ve yükseliş, kendilerine 'Teslaner' adını takan çok sayıda yeni dolar milyonerini de ortaya çıkardı.

TOBB’un ABD’deki ticaret merkezi açılıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Ticaret Bakanlığı’nın desteği, oda ve borsaların katkılarıyla ABD’de kurduğu Türkiye Ticaret Merkezi’nin açılışı bugün yapılıyor.

Abdi İbrahim’e COVID-19 aşısı için üretim izni

Sağlık Bakanlığı’nın Abdi İbrahim’e mRNA bazlı aşılar ile inaktif aşıları üretim ve dolum yapma onayını verdiği açıklandı.

TOBB’un ABD’deki ticaret merkezi açılıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Ticaret Bakanlığı’nın desteği, oda ve borsaların katkılarıyla ABD’de kurduğu Türkiye Ticaret Merkezi’nin açılışı bugün yapılıyor.

Chicago’ya Türk Ticaret Merkezi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ABD’de iş yapmak isteyen yatırımcılar için ‘tek durak ofis’ prensibiyle çalışacak Türkiye Ticaret Merkezi’ni (TTM) kurdu. Oda ve borsaların katkılarıyla Chicago’da kurulan ticaret merkezi için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “ABD’ye gitmeden şirketinizi kurup, fatura kesmeye başlayacaksınız. ABD’deki yol arkadaşınız olacağız” dedi.

New York’taki konut projesi satışa çıkıyor

Nef, ABD New York’taki konut projesini 21 Ocak’ta satışa çıkıyor. 12 kattan ve 100 rezidanstan oluşan projenin teslimi bu yılın son çeyreğinde yapılacak. 210 milyon dolar değere sahip projede yer alan dairelerin fiyatı 595 bin dolardan başlıyor.

Fed'den 88.5 milyar dolar kar

ABD Merkez Bankası Fed 2020'deki 88.5 milyar dolarlık karını ABD hazinesine aktaracak.

Yellen'ın özel kalem müdürü bir Türk olacak

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın 20 Ocak'ta göreve gelmesiyle ABD Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen'ın özel kalem müdürünün Türk asıllı Didem Nişancı olacağı bildirildi.

ABD, Çinli petrol şirketini kara listeye aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketini (CNOOC) kara listeye, Çinli Skyrizon şirketini ise askeri bağlantılı şirketler listesine aldığını duyurdu.

ABD'de perakende satışlar düşüşünü sürdürdü

ABD'de perakende satışlar, geçen yılın aralık ayında aylık yüzde 0,7 azalarak piyasa beklentilerinin üzerinde düşüş gösterdi. Buna göre, perakende satışlar geçen ay bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 azalarak 540,9 milyar dolar oldu.

Oyun sırası gümüşte!

Uzun süredir yatay seyreden gümüş fiyatı 2013 yılından bu yana ilk defa 30 doların üzerini test etti.

Biden: ABD ekonomisinde sıkıntı var

ABD Başkanı Joe Biden, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonominin hala sıkıntıda olduğunu belirterek, ekonomik kurtarma paketinin krize "gerçek" bir yanıt olacağını ve bunun sağlanması için hızla harekete geçeceğini ifade etti.

Türk pamuğuna ABD ve AB’den onay

Pamuk tohumu ıslahçı ve üreticilerinden MAY Tohum, 2008-2013 yılları arasında, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile hayata geçirdiği ‘Pamukta Melezleme Islahı ile Çeşit Geliştirme ve Adaptasyon Araştırmaları’ projesi sonucunda, MAY455, MAY505 ve MAY344 isimleriyle tescil edilen çeşitler, ABD ve AB ülkelerindeki Islahçı Hakları Koruma başvurusunu tamamlanarak, koruma altına alındı.

Fed Başkanı Powell'dan kripto para açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD'nin dijital parayı oluşturup kullanıma sunma konusunda dünyada ilk ülke olmak zorunda olmadığını vurguladı.

ABD'de petrol sondaj kule sayısı yükseldi

Dünyanın en büyük petrol sahası hizmet şirketlerinden Baker Hughes, ABD'de faaliyetlerini sürdüren petrol kulesi sayısının, 26 Şubatta sona eren haftada, bir önceki haftaya göre 4 adet artarak 309 adete yükseldiğini açıkladı.

ABD'de petrol sondaj kule sayısı yükseldi

Dünyanın en büyük petrol sahası hizmet şirketlerinden Baker Hughes, ABD'de faaliyetlerini sürdüren petrol kulesi sayısının, 26 Şubatta sona eren haftada, bir önceki haftaya göre 4 adet artarak 309 adete yükseldiğini açıkladı.

Türk pamuğuna ABD ve AB’den onay

Pamuk tohumu ıslahçı ve üreticilerinden MAY Tohum, 2008-2013 yılları arasında, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile hayata geçirdiği ‘Pamukta Melezleme Islahı ile Çeşit Geliştirme ve Adaptasyon Araştırmaları’ projesi sonucunda, MAY455, MAY505 ve MAY344 isimleriyle tescil edilen çeşitler, ABD ve AB ülkelerindeki Islahçı Hakları Koruma başvurusunu tamamlanarak, koruma altına alındı.

Küresel piyasalarda gözler Fed'e çevrildi

ABD'de destek paketinin onaylanmasına karşın 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş eğiliminin devam etmesinin ardından küresel piyasalarda gözler gelecek hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantısı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalara çevrildi.

ABD'nin petrol sondaj kulesi sayısı azaldı

ABD'de petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı, bu hafta 1 adet azaldı.

ABD'nin petrol sondaj kulesi sayısı azaldı

ABD'de petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı, bu hafta 1 adet azaldı.

Apple'dan ABD'de 5 yılda 430 milyar dolarlık yatırım taahhüdü

Şirket, gelecek 5 yıl içinde ülke genelinde 20 bin kişilik ilave istihdam yaratmayı hedefliyor.

ABD'de saatlik ücret asgari 15 dolara çıkıyor

Kararnameye göre, federal kurumlarda çalışan işçiler için asgari saatlik ücret 10.95 dolardan 15 dolara çıkarılacak.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


00:37 küçük