kar Haberleri

Fed Kararı Sonrası Dolardaki Düşüş!

Dolardaki durum, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyonda düşüşü görene kadar ekonomideki sıkı duruşun devam edileceği konuşmasının hemen sonrasında aşağı doğru giden trafik Fed'in faizi sabit bırakması ve güvercin mesajlarıyla düşüşe devam etti.

Banka Bilgilerinizi Çalan Virüs Programlara Dikkat!

Online güvenlik araştırmacıları Google Play’de Anubis adında zararlı içerikler barındıran bir yazılım buldu. Kullanıldığında online bankacılık ile işlem yapanlar için faydalı gibi duran iki uygulama aracılığıyla yayılan bu zararlı yazılım, kullanıcılar kullanmış oldukları telefonları veya tabletleri hareket ettirdiğinde çalışmaya başlıyor.

Ford’dan şok karar! 5 bin işçi çıkaracak

Almanya'nın Köln kentinde Avrupa üretim merkezi bulunan Amerikan otomobil firması Ford, 5 bin işçi çıkaracağını duyurdu.

Türklerin Karadağ'daki konut yatırımı 22 kat arttı

Türkler, Balkanların yükselen yıldızı Karadağ'da en çok ev alan ikinci millet oldu. Türklerin bu ülkede konuta ödediği rakam 3 yılda 22 kat artarak 2018'de 15 milyon avroya ulaştı.

Türklerin Karadağ'daki konut yatırımı 22 kat arttı

Türkler, Balkanların yükselen yıldızı Karadağ'da en çok ev alan ikinci millet oldu. Türklerin bu ülkede konuta ödediği rakam 3 yılda 22 kat artarak 2018'de 15 milyon avroya ulaştı.

Market fiyatlarını karşılaştırmada mobil dönem

Yeni Ekonomi Programı'ndaki hedefler doğrultusunda kurulacak mobil uygulama sayesinde, gıda fiyatları başta olmak üzere vatandaşlara marketlerdeki fiyatları karşılaştırma olanağı tanınacak.

Bankalar Ağustos'ta kar rekoru kırdı

Türk bankacılık sektörü, 4 milyar 602 milyon TL ile tarihin en yüksek ağustos ayı karını elde etti. Sektörün 8 aylık karı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15,9 düşerek 32 milyar 838 milyon liraya geriledi.

Bankaların kârı yüzde 15,9 azaldı

Bankalar, 4 milyar 602 milyon liralık net kâr ile ağustos ayı rekorunu kırarken, 8 aylık dönemde net kârın yüzde 15,9 azalması dikkati çekti.

HSBC 10 bin kişiyi işten çıkaracak

HSBC Holdings, maliyetleri azaltmak için 10 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Fındıkta ihracat yüzde 75 arttı

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy, "Sezonun ilk ayında (eylül) geçen yıla göre ihracatımız yaklaşık yüzde 75 artmış durumda. Bir ayda 46 bin ton civarında iç fındık ihracatı yapıldı. Bu hızla devam ettiğimiz takdirde bu sezon 310 bin ton fındık ihraç edilebilir. Fındığı işlenmiş formda, çikolata, pasta ve bisküvinin içinde satabilirsek ülkemize uzun dönemde 5-6 milyar dolar getiri sağlamamız mümkün olacaktır" açıklamasında bulundu.

Rusya'ya en çok şeftali ihraç edildi

Türkiye'den yılın ocak-eylül döneminde Rusya Federasyonu'na gerçekleştirilen 505 bin 547 tonluk yaş meyve sebze ihracatından 412 milyon 651 bin 537 dolar gelir elde edildi.

Kredi kartı kullanımı kontrollü artıyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, internetten alışverişler artarken, kredi kartı kullanımlarının daha kontrollü arttığını ve bunun bilinçli kart kullanımının arttığını gösterdiğini söyledi.

Doğu Karadeniz'den en fazla mandarin ihraç edildi

Doğu Karadeniz'den 2019-2020 sezonunun 1 Eylül-15 Ekim döneminde 8 bin 742 tonluk turunçgil ihracatından 4 milyon 281 bin 576 dolar gelir elde edildi. Söz konusu dönemde ürün olarak 2 milyon 682 bin 748 dolarlık pay ile mandarin ilk sırayı aldı.

İlk yerli güneş paneli üretimine 2020'de başlanacak

Kalyon Enerji, Ankara'da kuracağı entegre güneş panel fabrikası için Çinli CETC ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Sapanca otelcilerin gözdesi oldu

İstanbul’a yakın olması ve doğal güzelliğiyle yerli yabancı turistin ilgisini çeken Sakarya Sapanca, son dönemlerde otel yatırımcılarının da gözdesi oldu.

Demir İpek Yolu'nun iki yıllık serüveni

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017'de hizmete açılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nda iki yılda 275 bin ton yük taşındı. Avrupa ile Orta Asya, Çin ve Orta Doğu aksını ekonomik, güvenli ve elverişli rota haline getiren hat vasıtasıyla Türkiye'den yurt dışına inşaat malzemesi, demir cevheri, soda külü, gıda maddesi, temizlik ürünleri, tarım ürünleri, yaş sebze ve meyve gönderilirken, söz konusu ülkelerden de tahıl, çelik, çinko, gübre, kimyasal ürünler ve yem taşınıyor" açıklamasında bulundu.

Volkswagen'den 9 ayda 14,8 milyar avro kar

Şirket, yılın 9 ayında 2018'in aynı dönemine göre özel kalemler hariç karını yüzde 11,2 artışla 14,8 milyar avroya çıkardı.

Türk çayı 10,7 milyon dolar kazandırdı

Türkiye'den yılın ocak-eylül döneminde 103 ülkeye 3 bin 88 ton çay ihracatı karşılığında 10 milyon 771 bin 525 dolar gelir elde edildi.

Kara liste affı TBMM'de

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, TBMM'ye sunduğu yasa tasarısı ile bankalarda bulunan "Kara liste" için sicil affı istedi.

TSKB'nin, ilk dokuz ayda net dönem karı 530,3 milyon TL

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş'nin (TSKB), yılın ilk dokuz aylık net dönem karı, yıllık yüzde 8 artışla 530,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

"Mucize bitki" Çubuk'ta üretilmeye başlandı

Ankara'nın Çubuk ilçesinde Ziraat Odası öncülüğünde, 1,5 dönümlük arazilerine safran soğanı eken Nafi ve Seyhan Reçber çifti, bu yıl 250 grama yakın safran üreterek diğer üreticilere de örnek oldu

Konut pazarı hareketlendi

Ankara’da, Emlak Konut GYO arsasında Pasifik İnşaat tarafından hayata geçirilen ‘Merkez Ankara’ projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Vatandaş kredi kartına mahkum edildi

Bankalararası Kart Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, nakit sıkıntısı çeken vatandaş kredi kartı harcamalarına yüklendi. Kredi kartları ile ekim ayında toplam 86,4 milyar liralık ödeme yapıldı. Yıl sonunda ödemelerin 1 trilyon lira gibi önemli bir rakama yaklaşacağı öngörülüyor.

Yollarda karla mücadeleye sıkı takip

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "Karayolları Genel Müdürlüğünce açılan Karla Mücadele Merkezi'nde 68 bin 254 kilometrelik yol ağı, kamera ve bilgi sistemleriyle 7 gün 24 saat anlık takip ediliyor" dedi.

Kamu bankalarının kârında sert düşüş

AKP iktidarının talimatıyla başta taşıt ve konut kredileri olmak üzere bazı sektörler için kredi faizlerini düşüren kamu bankalarının kârı Ocak-Eylül döneminde yüzde 31,9 ile yüzde 46,7 oranları arasında düştü.

Rekabet Kurulu kararları

Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması'na iki yıl süreyle rekabetçi sürecin sağlanmasına yönelik esasların dikkate alınması suretiyle bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.

İndirim savaşları

Alışverişin rekorlarla beraber anıldığı Kara Cuma (Black Friday) indirimleri başladı. Firmalar 29 Kasım’ı beklemeden bir hafta öncesinden müşterilerin kapısını çalarken bu yıl geçen yıla göre alışverişin en az 2 kat artarak 7 milyar lirayı aşması bekleniyor. E-ticaret devleri bu süreçte müşterinin zarar görmemesi için belirlenen indirim oranlarını kilitlediklerini belirtirken perakendeciler ise AVM’lerde büyük seri sonu indirimlerinin yaşanacağını ve saat 24.00’a kadar açık olacaklarını söyledi.

Audi 9500 kişiyi işten çıkaracak

Volkswagen'in lüks otomobil birimi Audi 2025'e kadar 9,500 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Sakarya'da modern sulamayla 325,5 milyon lira tasarruf edildi

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın "Sakarya il ve ilçelerimizde, 2019 yılında toplam 54 bin 244 dekar arazide yapılan sulu tarımla 2019 yılı birim fiyatlarıyla ülkemiz ekonomisine 325,5 milyon lira katkı sağlandı" dedi.

Bankaların net karı 41 milyar 300 milyon TL

Türk bankacılık sektörünün 10 aylık net karı yüzde 18,9 artışla 41 milyar 300 milyon TL oldu.

İndirime hücum

‘Kara’, ‘efsane’, ‘büyük’ gibi isimlerle adlandırılan Black Friday (Kara Cuma) indirimleri nedeniyle dün çok sayıda AVM’de büyük yoğunluk yaşandı. AVM ve mağazaların özel indirimleri için birçok vatandaş sabahın ilk ışıkları ile birlikte AVM kapılarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.Yoğunluk alışveriş caddelerine de yansıdı. Özellikle mesai bitiminin ardından kasalarda büyük yığılmalar meydana geldi.

Gülizar Biçer Karaca: “Elektrik üretimi, tüketimin 3 katı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, AKP iktidarının ülkeyi plansız büyüme hamleleriyle çöküşe sürüklediğini belirterek, elektrik üretiminin tüketimin 3 katı olduğunu söyledi.

Bankalardan tarihi ekim ayı karı

Türk bankacılık sektörü, 5 milyar 148 milyon lira ile tarihin en yüksek ekim ayı karını elde etti.

Bakanlık, TAV’a kâr kaybını ödeyecek

Atatürk Havalimanı’nın kapanmasına rağmen Ulaştırma Bakanlığı ile TAV arasındaki sözleşme 3 Ocak 2021 yılına kadar sürecek. Bakanlık, TAV’a ‘Yabancı ortağının bulunması’ gerekçesiyle kâr kaybını ödeyecek.

Ankara'da sulama 119 milyon lira katkı getirdi

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın "Ankara'da yapılan sulu tarım sayesinde 2019 yılı birim fiyatlarıyla ülkemiz ekonomisine 119 milyon lira katkı sağlandı" dedi.

Kartepe, hafta sonunda tatilcilerin tercihi oldu

KOCAELİ'nin Kartepe ilçesinde kayak merkezi, hafta sonu günübirlik tatilcilerin tercihi oldu. Çocuklarıyla birlikte karın keyfini çıkarmaya gelen aileler, doyasıya eğlendi.

Narenciye ihracatında lider Rusya

Türkiye'den yılın ocak-kasım döneminde 74 ülkeye gerçekleştirilen 1 milyon 229 bin tonluk narenciye ihracatından 560 milyon 74 bin 790 dolar gelir elde edildi. Dış satımda 214 milyon 698 bin 494 dolarlık gelirle Rusya ilk sırada yer aldı.

Morgan Stanley binlerce kişiyi işten çıkaracak

ABD'li bankacılık devi Morgan Stanley, 1500'e yakın personelini işten çıkaracağını duyurdu.

TEMSA'dan üretim durdurma kararı

Türkiye’nin önde gelen otobüs üreticilerinden ve 70 ülkede faaliyet gösteren Temsa, ekonomik koşullar nedeniyle 23 Aralık'a kadar faaliyetlerini durdurdu.

Türk yetkililer teyit etti! Yüz binlerce kredi kartı bilgisi çalındı

İngiliz teknoloji sitesi ZDNet, Türkiye'den 455 bin kredi kartı bilgisinin çalındığını ve sanal ortamda satıldığını öne sürdü. Konuya ilişkin bilgi veren Türk bankacılık kaynakları, ZDNet'in iddiasını doğruladı.

Mayıs ayında satılmıştı... Temsa'da işten çıkarmalar başlıyor

Adana’da 555 bin metrekarelik fabrikada otobüs üretimi yapan Temsa’da bu sabah 30 işçinin işten çıkarıldıkları gerekçesiyle fabrikaya alınmadığı öğrenildi. Sabancı Holding’in Mayıs ayında satışını gerçekleştirdiği Temsa’nın yeni sahibi büyüme sözü vermişti.

FED faiz kararını açıkladı: Doların tepkisi ne oldu?

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizi oranını değiştirmeyerek yüzde 1.50 - yüzde 1.75 aralığında tutma kararı aldı. Dolar/TL karar sonrası yatay seyretti ve 5.81 civarında işlem gördü.

Kredi kartı faizlerinin düşürülmesi isteniyor

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel "Merkez Bankası’nın kredi kartı erken ödeme faiz oranlarını yüzde 1,6’dan 1,2’ye indirmesini bekliyoruz. Bu beklentimizin gerçekleşmesi durumunda 2020'de en az 13 milyar TL tüm perakendeye yani ekonomiye kazandırılmış olacak" dedi.

TCDD'nin Ankara Polatlı'daki taşınmazı satılacak

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğüne ait Ankara'nın Polatlı ilçesindeki taşınmazı satılacak.

Kredi kartı kullananlar dikkat! 2020'de de geçerli olacak...

Yeni yıla sayılı günler kalırken, alışverişte kullanılan banka ve kredi kartlarında biriken puanların 2020'ye devredilip devredilemeyeceği merak konusu oldu.

54 ülkeye hava kargo ile ihracat yapıldı

Türkiye’nin taze meyve sebze ihracatında Rusya ve Avrupa pazarlarına bağımlılığını azaltmak isteyen ihracatçılar, özellikle Uzakdoğu ülkelerine ihracatta hava kargo nakliye fiyatlarında indirim istiyor. Türkiye’nin ürün deseni açısından son derece zengin olduğuna dikkati çeken Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, bu ürün çeşitliliğinin sürdürülebilir bir ihracatla katma değerli hale geleceğine dikkati çekti.

Türkiye'nin en rekabetçi illeri İstanbul, Ankara ve İzmir

Çalışma hayatı, sanayileşme, altyapı, ulaşım ve nüfus yoğunluğu gibi birçok yükü sırtlayan ve Türkiye'nin kalkınmasında önemli rol üstlenen İstanbul, Ankara ve İzmir iller arasında rekabet sıralamasında da öne çıkarken, Muş, Hakkari ve Şırnak son sıralarda yer aldı.

Yeminli mali müşavirlik sınavları 4-13 Nisan'da Ankara'da yapılacak

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinin (TÜRMOB) bu yılki 1'inci dönem yeminli mali müşavirlik sınavları 4-13 Nisan'da Ankara'da gerçekleştirilecek.

Ankara'da yılbaşı gecesi 380 işletmede vergi denetimi yapıldı

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı denetim ekiplerince yılbaşı gecesi 380 işletme ve eğlence mekanında yılbaşı hasılat denetimi gerçekleştirildi.

Ankaralı taksiciler korsan taksi avında!

Ankaralı taksiciler, İstanbul’un ardından Başkent’te de korsan taksilerin artması üzerine harekete geçti. Taksiciler kentte dedektif gibi iz sürerek korsan taşımacılık yapan araçları yakalatıyor. Taksiciler, önceki gün Esenboğa’ya gitmek için korsan taksiye müşteri gibi bindi, aracı takip edip emniyetle birlikte yakalattı. Korsan taşımacılık yapan araca 6 bin 141 TL para cezası 60 gün park cezası verildi.

Talih kuşu hazineye kondu!

Milli Piyango İdaresi, son 5 yılda satılmayan biletlere isabet eden ikramiye tutarını açıkladı. Satılmayan biletlere çıkan ve alınmayan ikramiyeler için Hazine’ye toplam 1 milyar 219 milyon 639 bin lira aktarıldı.

Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurulu toplandı!

Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurulu toplandı. Merkez Bankası, son yıl kârından ayrılan hariç, birikmiş ihtiyat akçesinin tamamının kâra katılarak dağıtılması kabul edildi.

Kars Kalesi ziyaretçi akınına uğruyor

1153 yılında Saltuklu Sultanı Melik İzzeddi'in emri ile Vezir Firuz Akay’a yaptırılan Kars Kalesi, kente gelenlerin ilk uğrak yerleri arasında bulunuyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün hisselerinin devri ‘satış değil’

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yollarının hisselerinin satışıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada yüzde 51’lik hisse devrinin ‘Satış anlamına gelmediği’ belirtildi.

JP Morgan işten çıkarma yapacak

JP Morgan, tüketici biriminden yüzlerce kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Karadeniz'de balıkçıların yüzünü hamsi güldürdü

Karadenizli balıkçılar 1 Eylül'de "Vira Bismillah" diyerek açıldıkları denizde hamsinin dışında umdukları avlanmayı yapamadı.

Merkez Bankası için dikkat çeken iddia: "Hazine'ye fazladan..."

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası'nın fazladan kâr göstererek, Hazine'ye 22.8 milyar lira para aktardığını iddia etti. Öztrak hazırladığı soru önergesiyle konuyu Meclis'e taşıdı.

Çin'den gelen kargolar azaldı

Türk Hava Yolları'nın uçuşlarını durdurmasının ardından Çinli alışveriş siteleri üzerinden Türkiye'ye gelen günlük kargo sayısı yüzde 90 azaldı.

Bankalara komisyonlardan dev kazanç!

Para transferi, bakiye sorgulama, fatura ödeme, hesap işletim ücreti derken bankaların hizmetlerden aldığı ücret ve komisyonlar 65.6 milyar liraya ulaştı. Vatandaşın komisyonlara karşı tepkisi sürerken, bankalar ‘hayati öneme sahip’ açıklaması yaptı.

Daimler'in karı sert düştü

Daimler'in 2019'daki karı yüzde 64,4 düşerek 2,7 milyar avroya geriledi.

Vatandaşın kredi borcu 610 milyar TL'ye dayandı

CHP'nin hazırladığı ekonomi raporuna göre, zamanında ödenmediği için takibe alınan krediler 5 Şubat itibarıyla 152.1 milyar lira oldu. Kredi ve kart borçları ise 610 milyar TL'ye dayandı.

BDDK'dan Elazığ ve Malatya için kredi kartı taksiti açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Elazığ ve Malatya'da bulunan işletmelerin kredi kartına taksitlendirme sürelerinin 2 katına çıkarılabileceğini duyurdu.

Karadeniz soğudu, balık tezgahları doldu

Karadeniz'de kar yağışının etkili olmasıyla beraber soğuyan deniz suyu balıkçıların yüzünü güldürdü. Bir aydır sönük sezon geçiren balıkçıların tezgahları, yine çeşit çeşit balıklarla süslenmeye başladı.

3 barajda elektrik üretimi arttı

Atatürk, Karakaya ve Keban Barajları'ndan elektrik üretiminde yüzde 106 artış yaşandı.

İzinsiz limit artırımına 50 bin TL'ye kadar ceza

Müşteri talebi olmaksızın kredi kartı limitlerini artıran bankalar için 25 bin liradan 50 bin TL'ye kadar ceza uygulanacak.

Çıldır Gölü'ne turistlerden büyük ilgi

Kars'ta bulunan ve buz tutan Çıldır Gölü'ne turistlerin ilgisi her geçen gün artıyor. Buz tutmuş göl üzerinde kızakla turlar düzenleniyor.

Motorlu kara taşıtları istatistikleri geldi

Ocak ayında 94 bin 540 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı.

Volkswagen 17 milyar euro kar etti

Volkswagen 2019 yılında karını 2018 yılına göre yüzde 22 oranında artırmayı başardı.

SPK’dan açığa satış kararı

SPK’dan Borsa İstanbul’da açığa satış işlemlerinin yasaklanmasıyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre açığa satış işlemlerinin yasaklanması süresiz devam edecek.

FED faiz kararını açıkladı: Dolarda son durum ne?

ABD Merkez Bankası (FED) politika faizinde 50 baz puan indirime gitti. FED'in faiz kararının ardından dolar/TL'de yüzde 1,27 değer kaybı yaşadı.

'Akaryakıtta KDV ÖTV'ye eklensin'

Akaryakıt sektörü fatura kaçakçılığının önlenmesi için, akaryakıttaki KDV’nin ÖTV’ye dahil olmasını istiyor.

Ucuz akaryakıt satanlar Hazine’yi soyuyor!

Türkiye’deki yüksek benzin fiyatlarına rağmen bazı akaryakıt şirketlerinin piyasa fiyatlarının altında ucuz akaryakıt sattığı ortaya çıktı. Söz konusu durumun büyük miktarda vergi kaybına neden olduğu öğrenildi.

Benzin ve motorine gizli zam mı geliyor?

Maliye'nin, benzin ve motorine yapılan indirimin ardından vergide günlük 8.3 milyon TL kayıp yaşanması nedeniyle ÖTV'ye tekrar zam yapması gündemde.

Makarnacılardan fiyat tepkisi

MÜSAD Başkanı Nihat Uysallı "Piyasaya arz ettiğimiz makarnanın fiyatında herhangi bir artış yapmadık. Fiyatlar bir ay öncesiyle kuruşuna kadar aynı. Kimse fırsatçılık yapmaya kalkmasın. Herkesten hassas davranmalarını bekliyoruz" dedi.

Kredi kartlarına korona virüs formülü

Korona virüs salgını nedeniyle vatandaşlar kredi kartı ödemelerinde temassız ödemeye yöneliyor. Mart ayının ilk 11 gününde 31 milyon temassız işlemle rekor kırıldı.

Çek affı hazır

Koronavirüs salgını daha önce başlatılan çalışmaların hızlandırılmasına neden oldu.

Çin'de işten çıkarmalar başladı

Çin'de salgından sonra fabrikalar açıldı, ancak iptal siparişler nedeniyle işten çıkarmalar başladı.

Belediyelere, korona desteği

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs ile mücadele eden belediyelerin, borçlarına karşılık vergi geliri tahsilatından ayrılacak paylardan 3 ay kesintisi yapılmayacak.

Asgari ödeme tutarı düşürüldü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı ödemelerinde asgari ödeme sınırını yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürdü. BDDK’ya kredi kartı ödemelerinde düzenleme yapma yetkisi de verildi. Ayrıca Merkez Bankası’nın aldığı kararla, 1 Nisan 2020’den geçerli olmak üzere, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1.40’tan yüzde 1.25’e düşürüldü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı firmaların kar dağıtımlarını sınırladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, firmaların kar dağıtımlarını 2019 karının yüzde 25'i ile sınırladı.

Destek ödemeleri evlere geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında işsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemelerinin, PTT çalışanları tarafından vatandaşlara konutlarında teslim edileceğini bildirdi.

Araç sahipleri dikkat: Benzine bir zam daha

Benzine gece yarısından geçerli olmak üzere 15 kuruş zam yapıldı.

En fazla hamsi ihracatı Belçika'ya

Türkiye genelinde bu yılın ilk 3 aylık döneminde 20 ülkeye yapılan hamsi ihracatından 2 milyon 490 bin 376 bin dolar gelir elde edilirken, geçen yıl aynı dönemde ise 1 milyon 857 bin 007 dolar gelir elde edilmişti. En fazla hamsi ihracatı 697 Bin 602 dolarla Belçika’ya yapılırken, ikinci sırayı 570 Bin 784 dolarla Fransa aldı.

Karar yazarı İbrahim Kahveci: 31 şehir hastanesinin Hazine garantisi 142 milyar dolar

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, 31 şehir hastanesinin Hazine garantisinin 142 milyar dolar olduğunu söyledi. Kahveci, sadece 1.5 ayda döviz kurunun artışından kaynaklı olarak Hazine garantili müteahhitlere ülke olarak 130 milyar lira daha borçlanıldığını da belirtti.

Dünya devinde 135 bin kişi işsiz kalabilir

Dünyayı etkileyen koronavirüs salgını hayatı felç etmeye devam ediyor. Havacılık sektörünün devi Airbus; 135.000 çalışanını, daha derin iş kesintilerini de içerebilecek acil önlemler almadıkça korona virüsü salgınından şirket olarak kurtulamayacakları konusunda uyardı.

İnternet üzerinden alışveriş yapanlara uyarı

DPC Kişisel Veri Danışmanlığı Ceo’su Avukat Sefa Karcıoğlu, online alışverişte üyelik koşulları ve güvenli ödeme sistemleri ile ilgili, "Yüksek limitli kredi kartı kullanmayın, sanal kart tercih edin" diye uyardı.

Korona virüs salgınından sadece o 3 ülke kazançlı çıktı

Koronavirüs salgınında Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore'nin para birimlerinin değerinde artış gözlemlendi. 3 ülkenin salgınla hızlı başa çıkıp, mücadelede başarı elde etmeleri bu kazançta etkili oldu.

Volkswagen'in karı eridi

Şirketin, yılın üç ayında 2019'ın aynı dönemine göre özel kalemler hariç karı yüzde 81,4 azalışla 0,9 milyar avroya düştü.

Kargo geldiğinde kapıyı maske ile açın

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak pandemi haline gelen koronavirüs salgını birçok yaşamsal alışkanlığı değiştirdi. Bunların başında ise insanların alışveriş alışkanlığı geldi. Eve kapanmak zorunda kalan insanlar e-ticarete yönelirken bu durum kargoculuk sektörünü de ön plana çıkardı. Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol bu dönemde kargo çalışanlarının birer “Süper kahraman” haline geldiğini belirtirken, halkın ve kargo çalışanlarının da sağlığı için vatandaşlara “Kapıyı maskeyle açın” çağrısı yaptı.

7 bin 500 liraya işçi bulamıyorlar

Karadeniz'de ekili olan çayların hasat zamanının gelmesine rağmen işçi sayısındaki azlığın, çay sahiplerini çaresizliğe sürüklediği aktarıldı. Tarla sahipleri, aylık 7 bin 500 lira maaş vermelerine rağmen kimsenin çay toplamaya gelmediğini söyledi.

Koronanın etkileri gün yüzüne çıkıyor: İstanbul, Ankara ve İzmir'de büyük düşüş

Chicago Üniversitesi’nden Ufuk Akçiğit ve Sabancı Üniversitesi'nden Yusuf Emre Akgündüz, Türkiye'nin kredi kartı alışveriş haritasını çıkardı. Haritada Marmara Bölgesi'ndeki düşüş dikkat çekti.

Sabiha Gökçen Havalimanı kargo uçuşlarına açıldı

Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici süreyle yurt içi ve yurt dışı uçuşlara kapatılan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, mevcut pistin bakım onarımının tamamlanmasıyla kargo uçuşlarına açıldı.

Pegasus'un kargo uçuşları başladı

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uçuşlarını geçici süreyle durduran Pegasus Hava Yolları, kargo uçuşlarına başladı. İlk aşamada ana istasyonu olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir ve Antalya merkezli olarak yurt içi ve yurt dışı noktalara kabin içi kargo yüklemesi de yaparak kargo taşıması gerçekleştirecek.

İnternet alışverişimize bakıp, yasaklı günlerde ne yaptığımızı çözdüler

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği, nisan ayında, korona günlerinde internet üzerinden yapılan alışverişteki ilk 10 ürünü açıkladı.

Normalleşmenin adı bile yetti: 1 ayda yüzde 18 artış

Türkiye'deki kredi kartı harcamaları, bir önceki aya göre yüzde 18 arttı.

Kovid-19 makarnada ihracat artışına engel olmadı

Makarnada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında iç piyasa talebine öncelik verilmesine rağmen, yılın ilk çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12,23'lük ihracat artışı kaydedildi.

Araç sahipleri dikkat! Çifte zam yolda

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Pazartesi gecesinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 13, motorinde 8 kuruş zam bekleniyor.

Dev firmadan flaş karar: 30 bin kişiyi işten çıkarıyorlar

Dünyanın önemli hava yolu şirketleri arasında gösterilen Emirates'in 30 bin kişiyi işten çıkaracağı öğrenildi.

Asgari ücretteki erime durdurulamıyor! Vatandaşın 1 yıllık makarnası yok oldu gitti

Maaşı zamlarla 4 ayda eriyen asgari ücretli, ocaktan bu yana 399 paket makarna, yarım ton patates kayıp yaşadı.

Volkswagen personel çıkarıyor

Volkswagen, piyasada yeni araçlara olan talebin azalmasını gerekçe göstererek Poznan fabrikasında 450 işçiyi işten çıkaracağını duyurdu.

1 dolara İtalya'da ev sahibi oldular: Korona planları bozdu

İtalya’nın küçük kasabalarından 1 dolara ev alan Amerikalılar koronavirüs salgını sebebiyle ülkede mahsur kaldı.

2019'da yapılacak tarımsal desteklemelerde değişiklik

Geçen yıl üretilen pamuk için kütlü pamuk fark ödemesi desteği, dekar başına 500 kilogram üzerinden ödenecek.

Oturduğumuz yerden bunları aldık; Karantina döneminde 4 kat arttı

Korona virüs salgını nedeniyle evlerinde kalan vatandaşların bakliyat, makarna, un ve maya tükettiklerine dikkat çeken İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Altun, "Ramazan ayı ile birlikte bu ürün gruplarına olan ilgi 3-4 katına çıktı" dedi.

Banka, çalışanlarından bakın ne istedi

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, koronavirüs salgınının ekonomik etkileri nedeniyle yöneticilerinden bir ay boyunca maaş almamalarını istedi.

McLaren'de 1200 kişi işsiz kalabilir

Formula 1 araç üreticisi McLaren, Kovid-19 nedeniyle 1200 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Bu ülkeye gitmek isteyebilirsiniz: Turistlerin, tatil masraflarını karşılayacaklar

Korona virüsüyle mücadelede önemli atılımlar yapan Japonya'dan flaş bir açıklama geldi. Japon basınına konuşan Japonya Turizm Ajansı Başkanı, 18 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldığını ve ülkeyi ziyaret eden turistlerin harcamalarının yarısının ödeneceğini duyurdu.

İflas ettiği konuşuluyordu: 14 binden fazla kişiyi işten çıkarıyorlar

Dünyanın önemli otomobil üreticileri arasında yer alan Renault'un iflasın eşiğinde olduğu iddia edilmişti. Fransız otomobil devinin, 14 bin kişinin işine son vermeye hazırlandığı ortaya çıktı.

Karadeniz'de ihracatın lideri Trabzon

Trabzon, yılın 4 aylık döneminde gerçekleştirilen ihracatta yüzde 28'lik dilimle Karadeniz illeri içinde ilk sırada yer aldı.

Adana'da karpuzdan 800 bin ton rekolte beklentisi

Tadı, aroması ve rengiyle ünlü Adana karpuzu, hasadın başlamasıyla birlikte sofralardaki yerini aldı.

Akaryakıt fiyatlarında indirim

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarında bu geceden itibaren dağıtıcı ve bayilerin kar marjlarından 17 ila 25 kuruş indirim yapacağını açıkladı.

İtalya corona virüs etkilerini atlatmaya başladı

Yeni tip koronavirüs salgınıyla şubattan bu yana mücadele eden ülke, 56 günlük sıkı karantinayla yayılmayı kontrol altına alabildi.

TBMM'ye geldi ancak geçmedi: Karşılıksız çekler hakkında yeni düzenleme

AKP’nin Meclis’e verdiği yeni torba kanunda karşılıksız çeklerle ilgili bir düzenleme de yer aldı. Karşılıksız çek verenlere yeniden cezaevine girmemeleri için yüzde 10’unu ödemeleri halinde 26 Haziran’a kadar tanınan süre bir yıl uzatıldı. Düzenleme yaklaşık 330 bin kişiyi ilgilendiriyor.

Toyota, personel alacak

Toyota, üretim ve ihracat hedeflerini artırmak için İŞKUR üzerinden projeyle kaynak, montaj ve boya işçiliği mesleklerinde olmak üzere 800 kişilik ilave istihdam sağlayacak.

Bankalara korona virüs düzenlemesi, artık o işlemler için bankaya gitmeye gerek yok

AKP’nin torba yasa teklifine göre, Kovid-19 nedeniyle bankalarla yapılan kredi kartı sözleşmeleri de dahil tüm sözleşmeler artık uzaktan iletişim araçları veya elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. Böylece fiziki belge ve ıslak imza dönemi de kapanmış olacak. Aynı şekilde abonelik sözleşmeleri ve iptali elektronik yöntemle yapılacak.

Samsung'un veliahtı hapisin eşiğinde

Güney Koreli teknoloji firması Samsung’un patronu Jay Y. Lee, yolsuzluk ve borsa manipülasyonu suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

Son dakika! Kredi kartı kullananlar dikkat

BDDK'nın toplantısında belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda on iki aydan on sekiz aya çıkarılmasına karar verildi.

İlk adımı İş Bankası attı: Kredi kartı kullananlara kötü haber!

BDDK’nın aldığı karar neticesinde İş Bankası artık 1 Temmuz 2020 tarihinden sonra kredi kartı hesap özetinin müşterilerine dijital kanallar aracılığıyla ve posta yolu ile gönderilmeyeceğini açıkladı.

‘İstihdam paketi’ için karar haftası

3 aylık işten çıkarma yasağının da yer aldığı istihdam paketinin bu hafta içinde Meclis’e sunulması bekleniyor. Pakette bir değişiklik olmazsa işsizlik sigortası primleri işverenler için 2 puandan 4 puana çıkarılacak. İstihdam için destek ve teşvik gelecek. Kısa çalışma ödeneği faaliyete geçen işyerleri için değişecek.

İşten çıkarma haberleri bitmiyor: Bir şirket daha binlerce kişiyi işten çıkaracak

Volvo'nun korona virüsün yarattığı ekonomik tahribat nedeniyle 2020 yılında 4 bin 100 kişiyi işten çıkaracağı öğrenildi.

Dev banka 35 bin kişiyi işten çıkartacak

İngiltere’nin en büyük bankası olan HSBC daha önce duyurduğu 35 bin kişiyi işten çıkarma planını devreye alıyor.

Kars Barajı, yarın hizmete alınacak

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kars’ın en büyük kamu yatırımlarından biri olan Kars Barajı’nın yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katılacağı törenle hizmete alınacağını açıkladı.

Dev şirket yüzlerce kişiyi işten çıkaracak

İrlanda havayolu şirketi Aer Lingus, koronavirüs pandemisi nedeniyle 500 kadar kişiyi işten çıkarıyor.

Bankalarda kredi talebi artınca: Merkez Bankası'ndan flaş karar!

Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranları ve nema ödemelerini kredi büyümesi oranlarıyla ilişkilendiren zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik yapıldığını açıkladı.

Dev fabrikada binlerce kişi işten çıkarılıyor

BMW 6 bin çalışanını işten çıkardı, 10 bin sözleşmeli taşeron işçinin kontratlarını uzatmayacak.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu toplantısından faiz indirimi çıkmadı. Banka, faizleri değiştimeyerek yüzde 8.25'te tuttu. Merkez Bankası, salgın sürecinde 2,5 puan faiz indirirken, son dokuz toplantısında ise 15,75 puan faiz indirimi gerçekleştirmişti.

İngiliz posta servisi 2 bin kişiyi işten çıkaracak

İngiliz posta servisi Royal Mail, 2 bin kişinin işten çıkarılacağını bildirdi.

Karşılıksız çeke af gibi düzenleme: 1 yıl 'açık çek'

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4 bakanlık dış hat uçuşları için seferber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dış hat uçuşlarıyla ilgili kendi bakanlıkları dahil olmak üzere toplam dört bakanlığın seferberlik halinde olduğunu belirterek, “100 ülkeyle bütün yazışmalarımızı yaptık.

Airbus 15 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Airbus, salgınının etkileri nedeniyle 2021 yılının yaz dönemine kadar yaklaşık 15 bin çalışanın işine son verileceğini bildirdi.

Türkiye’yi makarnaya boğdular, şimdi hedef Avrupa, Koronada en çok tüketilen gıdaydı

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, makarna ihracatının yılın ilk yarısında yüzde 25 artarak 360 milyon doları aştığını belirterek, "İhracatta hedefimiz yüzde 10 artıştı. Şu andaki büyümemiz değer bazında yüzde 25 ve beklentimizin üzerinde." dedi.

Trabzon'un haziran ayı ihracatı yüzde 50 arttı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Trabzon'dan haziranda yapılan ihracatta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50 oranında rekor artış olduğunu bildirdi.

Resmi Gazete'de yayımlandı! ÖTV sıfırlandı

Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin deniz araçlarında kullanılacak akaryakıtta özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfıra indirildi.

2023 hedeflerinde 6 uyduluk filo var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına sayılı günler kala Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak kendimize koyduğumuz hedeflerden birisi de 2023 yılında 6 uyduluk bir filo ile uzayda var olabilmektir." ifadesini kullandı.

Karaciğer yağlanmasına iyi geldiği belirtiliyor: Kilosu tam 300 TL

Karaciğer yağlanması başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan lavanta balı, yoğun ilgi nedeniyle geçen yıla göre 50 TL zamlanarak kilosu 300 TL'den alıcı buluyor.

Milyonlarca insanı ilgilendiriyor: İkinci el araç satışına ilişkin Yargıtay'dan emsal karar

İkinci el araç fiyatlarının arttığı şu günlerde Yargıtay'dan milyonlarca araç sahibini ilgilendiren emsal nitelikte bir karar geldi. Yüksek Mahkeme; piyasa değerinden ucuz alınan aracın 'pert olduğunun' bilindiği kanaatinin yanlış olduğuna, ağır hasarlı aracı herhangi bir bilgilendirme yapmadan vatandaşa satmanın yasal olmadığına hükmetti.

CHP’li Özgür Karabat’tan flaş Merkez Bankası iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Merkez Bankası’na tecrübe şartı yanında ihtiyat akçesinin de kaldırıldığını iddia etti.

Çalışanlar dikkat! İşten çıkarma yasağında flaş gelişme!

Mini istihdam paketiyle, kısa çalışmadan normale dönen işverenlere prim desteği gelirken, işten çıkarma yasağının 1 yıl daha uzatılabilmesi için yetki alınıyor.

Goldman Sachs'ın karı arttı

ABD'li yatırım bankalarından Goldman Sachs'ın geliri, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasa yüzde 41 artarak 13,3 milyar dolara ulaştı.

Küresel piyasalar ECB faiz kararını bekliyor

Küresel piyasalarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisine ilişkin olumlu haberler ve beklentilerin üzerinde veri akışının oluşturduğu pozitif görünüm, ABD-Çin geriliminin tırmanmasıyla gölgelenirken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararının yanı sıra Avro Bölgesi ve ABD'de açıklanacak yoğun veri gündemi takip edilecek.

Yargıtay’dan emsal karar, Tüm çalışanları ilgilendiriyor

Yargıtay 9.dairesi emsal bir karara imza attı. Çalışanının sigorta primlerini maaşının bankaya yatan kısmı üzerinden yatıran işverenin tazminat ödemesine hükmetti.

Kredi çekenleri sevindirecek haber, Alınan o ücrete iade kararı

Kayseri'de bankadan 80 bin TL'lik kullandığı konut kredisine ilişkin 545,71 TL ekspertiz ücretinin haksız tahsil edildiği gerekçesiyle Tüketici Mahkemesi’ne başvuran Eren Gürpınar’ı haklı bulan Mahkeme, 545,71 TL'nin iadesine karar verdi.

Yeni kanun neler getirecek? destek miktarı ne kadar? uzman isim açıkladı

Meclis'te görüşülmeye başlanan ve önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen kanun tasarısı, korona virüs önlemleri kapsamında çalışma hayatında önemli değişiklikler içeriyor. Peki, bu desteklerden kimler, nasıl yararlanacak? İşte tüm detaylar...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Temmuz 2020 toplantısı gerçekleşti. Merkez Bankası beklentilere paralel politika faizini yüzde 8.25 olarak sabit tuttu. Ekonomistlerin beklentisi de faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

Kredi çekmenin en büyük engeli, kara listeye düşmemek için neler yapılmalı?

Bankalardan kredi çekmenin ve kredi kartı almanın önündeki en büyük engel kara listeye düşmek. Peki kara listeye düşmemek için neler yapılmalı? kara listeden çıkmak mümkün mü? İşte kara listeye düşmemek için yapılması gerekenler…

Korona krizi devam ediyor: 400 bin çalışanın işi tehlikede

Küresel çapta birçok havayolu şirketi çok sayıda çalışanını işten çıkardı. Bir çoğu da çalışan sayısının azaltılmasına yönelik planlar yapıyor.

Dev şirketin karında rekor azalma

McDonald's, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan karantina tedbirlerinin etkisi ile ikinci çeyrekte karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 azaldığını bildirdi.

Kredi kartı ile tatil rezervasyonu yapanlar dikkat: Vatandaşı, ünlü otellerin ismini kullanarak dolandırdılar

Siber dolandırıcılar, Türkiye’deki lüks otellerin logo ve isimlerini kullandıkları birebir kopya internet siteleri ile vatandaşların kredi kartlarını boşaltıyor.

Fed için "ters istikamet" söz konusu değil

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları sonrasında piyasalarda bankanın sözle yönlendirmede revizeyi düşünebileceği ancak para politikasında aksi yöne dönmesinin söz konusu olmadığı öngörüsü ağır bastı.

Stopaj oranında indirim esnafı sevindirdi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, iş yeri kiralarında stopaj oranının yüzde 20'den yüzde 10'a düşürülmesini "esnafa bayram müjdesi" olarak nitelendirerek, "Esnafımızın başkasının kazancı üzerinden ödemek zorunda olduğu vergi böylelikle yarı yarıya düşürüldü." ifadesini kullandı.

Altına yatırım yapacaklara uyarı! Uzman isimden çarpıcı açıklamalar

Altın fiyatları rekor seviyeye ulaşırken, katıldığı bir televizyon programında altın fiyatlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Anadolu Ajansı Finans Analisti İslam Memiş, “"Altın 1800 dolar seviyesinden çok da uzaklaşmak istemiyor" dedi.

Köklü banka HSBC yüzde 65 zararda… 35 bin çalışan işten çıkarılacak

İngiliz ortaklı köklü HSBC, yılın ilk yarısında yüzde 65'lik kar kaybına uğramasına koşut, şubatta açıkladığı yeniden yapılanma planlarına hız vereceğini ilan etti. Bu da 235 bin çalışanından 35 binini işten çıkarma planlarının hayata geçmesi anlamına geliyor.

Mobil abone sayısı 81,8 milyona ulaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Fiber altyapımız 400 bin kilometreye ulaştı. Mobil kullanım süresinde Avrupa'nın lideriyiz. 4.5G'den 5G'ye geçen ilk ülkelerden biri olacağız" dedi.

Toyota'nın karı yüzde 98 düştü

Toyota'nın ikinci çeyrek karı ilk çeyreğe göre yüzde 98 oranında düşüş gösterdi.

Altın fiyatları neden yükseliyor? Altın alacaklara çok önemli uyarı! Kâr edeyim derken zarar etmeyin

Altın fiyatları rekor seviyeye ulaşırken, Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, artan altın fiyatlarıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu. Bakal, “Kar ettim derken zarara uğramayın” dedi.

Bakan Karaismailoğlu: Uzay yarışında biz de varız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Perseverance’ın uzaya fırlatılmasıyla başlayan NASA'nın tarihi Mars görevi kapsamındaki ‘İsmini Mars'a Gönder’ projesine en çok ilgiyi 2.5 milyon başvuru ile Türkiye’nin gösterdiğine ilişkin bir açıklama yaptı

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor, Yargıtay’dan işten çıkarma açıklaması

Yargıtay’ın kararı milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. İşyerinde yaşanan tartışmalarla ilgili Yargıtay kararlarına göre, işveren, kavgaya karışan işçilere uygulayacağı yaptırımlarda adalete uymalı. Kavga eden işçilere verilen diğer cezalarda veya işten çıkarmalarda hakkaniyete uygun davranmalı.

Sabancı Holding'den ilk yarıda 2,2 milyar lira kar

Sabancı Holding Üst Yöneticisi Cenk Alper "Kovid-19 sürecini sağlıklı bir mali yapıyla yönetmeyi sürdürüyoruz. Yılın geri kalan bölümünde de nakit yönetimi ve iş sürekliliği önceliğimizi koruyarak paydaşlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz" dedi.

Çin ilk defa Amerika'yı geçti: Carrefour, Bosh, Avivasa, Hyundai, Nissan...

Fortune, dünyanın büyük 500 şirketini belirleyen listesini yayımladı. 1990 yılından bu yana yapılan listede Çin, 133 şirketle ilk kez ABD'yi (121). 1990 yılında yapılan ilk listede hiç Çinli şirket bulunmuyordu.

THY zararını açıkladı! 4 milyar 257 milyon TL

Türk Hava Yolları (THY), salgının etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde 2 milyar 234 milyon, yılın ilk yarısında toplamda 4 milyar 257 milyon TL zarar açıkladı. Şirket geçen sene ikinci çeyrekte 133 milyon TL net kâr, geçen senenin ilk yarısında 1 milyar 120 milyon TL net zarar açıklamıştı.

Halkbank'tan yılın ilk yarısında 1,8 milyar TL net kar

Halkbank, yılın ilk yarısında 1,8 milyar TL kar elde ederek her alanda güçlü bir performans ortaya koydu.

Türkiye’nin dev şirketleri teker teker açıkladı: İşte büyük holdinglerin salgın dönemindeki kâr ve zararları!

Korona virüs salgını nedeniyle birçok şirketin kârı azalırken, bazı şirketler bu süreçten kazançlı çıkmayı başardı. İşte Türkiye'nin dev şirketlerinin salgının etkili olduğu dönemdeki finansal karneleri...

Arife günü kredi kartı harcamalarında rekor kırıldı

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, temmuz ayında kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27'lik artışla 112 milyar TL'ye ulaştı. Bayramda 10,5 milyar liralık ödeme kartlarla yapılırken, arife gününde kartlı ödeme adedinde rekor kırıldı.

Arife gününde kartlı ödeme trafiğinde rekor kırıldı

Temmuz ayında kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27’lik güçlü bir artışla 112 milyar TL’ye ulaştı. Kartlarla yapılan her 5 TL’lik ‘Kamu/Vergi’ ödemesinin 3 TL’si internetten gerçekleştirildi. Bayramda 10,5 milyar liralık ödeme kartlarla yapılırken, Arife Günü’nde kartlı ödeme adedinde rekor kırıldı.

Beyaz altında en karlı dönem! Yukarı doğru hareket başladı

Yatırımcıların yeniden güvenli liman arayışlarıyla değerli metallere yönelmesinin ardından, gümüş fiyatları yüzde 3.0'e yakın artışla yeniden 28 doların üzerine dönerken, erken saatlerde 2,000 doları geçen altın fiyatları da yüzde 2.0'ye yakın artışla 2,010 doları geçti.

Doların yükselişi bu karara bağlı… Bizi neler bekliyor… Uzmanlar neler söylüyor

Merkez Bankası doların ateşini düşürmek için son derece önemli olan faiz kararını bu perşembe günü açıklayacak. Merkez dolara karşı faiz artışına gitmese de sıkılaştırma adımlarına devam ediyor. Reuters'ın 16 kurumun tahminleriyle yaptığı ankette medyan beklentisi TCMB'nin politika faizini %8.25'te sabit tutacağına işaret ederken, beş ekonomist bankanın faiz artırımına gitmesini bekliyor.

Ünlü giyim mağazası binlerce kişiyi işten çıkarıyor

İngiliz perakende zinciri Marks&Spencer, korona virüs salgının yarattığı koşullar nedeniyle gelecek üç ay içerisinde toplam 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurdu. Şirket halihazırda toplam 40 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı!

Son Dakika: Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini beklendiği üzere yüzde 8,25 seviyesinde sabit bıraktı.

Türk yetkili doğalgazla ilgili iddiaları cevapladı

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, "Karadeniz'de Tuna 1 kuyusunda 800 milyar metreküp doğal gaz bulundu, bu rezerv Türkiye'nin 20 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte" açıklamasında bulundu.

Yargıtay'dan emsal karar! Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, vardiya amirine saldırması nedeniyle işten çıkarılan işçinin, iş akdinin haklı nedenle feshedildiğine karar verdi.

Doğalgaz konusunda en gerçekçi açıklamayı Emekli Tümamiral Cihat Yaycı yaptı, hangisi daha karlı doğalgaz çıkarmak mı sondaj kiralamak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu açıklaması sonrası doğalgaz çıkarma maliyeti en çok tartışılan konular arasında yer aldı. Konunun gündem olmasıyla beraber Habertürk tv’de sondaj gemisi kiralamak ile kendi geminde çıkarmanın maliyetine ilişkin Emekli Tümamiral Cihat Yaycı’nın ifadeleri tekrar gündem oldu.

Karadeniz'deki keşif, doğal gazda dengeleri Türkiye lehine çevirecek

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'de keşfettiği 320 milyar metreküp doğal gazın Türkiye'nin uluslararası ticaretteki pozisyonunu güçlendireceği öngörülüyor.

Dev izin operasyonu başlıyor: bin 900'den fazla pilotu eve gönderecekler

ABD'nin önde gelen uluslararası havayolu firmalarından Delta Havayolları, ekim ayında bin 941 pilotu izne göndereceğini bildirdi.

ABD'de bankacılık sektörünün karı azaldı

ABD'de bankacılık sektörünün karı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomik etkileri nedeniyle bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70 düştü.

American Airlines'da büyük işten çıkarma

ABD'li hava yolu şirketi American Airlines, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının havacılık sektörünü olumsuz etkilemesi sonucu 19 bin çalışanının işine ekim ayında son vereceğini duyurdu.

Aras Kargo'da hisse artışı tamamlandı

Aras Kargo'nun, 2013 yılından bu yana yüzde 25 hissesine sahip olan Austrian Post ile hisse payının artırılması yönünde mutabakat yapıldı.

Araç sahiplerine kötü haber! Gece yarısından itibaren geçerli, benzine zam geldi

Araç sahiplerine kötü haber geldi. Son dakika haberine göre, bu geceden itibaren geçerli olmak üzere benzine 21 kuruş zam geldi.

Dev gıda zinciri 3 bin kişiyi işten çıkarıyor

İngiltere’nin önde gelen sandviç ve kahve zincirlerinden Pret A Manger, 3 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Sakarya gaz keşfi, 11,6 milyar metreküplük kontrat fırsatı oluşturacak

Bilkent Enerji Politikaları Araştırma Merkezi raporuna göre Türkiye'nin 2021 itibarıyla uzun dönemli alım kontratlarının bir kısmı sona erecek. Toplam 11,6 milyar metreküplük alım kontratları yeniden görüşülecek.

İşten çıkarma yasağı bitiyor: Erdoğan yasağı uzatacak mı

Korona virüs pandemisiyle birlikte getirilen işten çıkarma yasağı sona eriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasağı 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi bulunuyor. Sözcü'de yer alan habere göre, yasağın uzatılıp uzatılmayacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre Altın ve gümüşte devletin hak oranı arttırıldı

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranları yüzde 25 artırımlı uygulanacak.

Havacılık devinden işten çıkarma planı

İngiliz havacılık devi Virgin Atlantic’de 1000 işçi işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya. Firma bu hafta sağlanan 1.2 milyar sterlinlik kurtarma anlaşmasına rağmen bu kararı alacağı iddia ediliyor.

Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı

Korona virüs salgını döneminin 3'üncü işsizlik rakamları da açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Haziran ayına dair verilere göre işsizlik Haziran ayında yüzde 13,4 oranında artış gösterdi. Mayıs ayında işsizlik %12,9 olarak açıklanmıştı.

İşsizlik, "işten çıkarma yasağı" dinlemedi!

Korona virüs salgını döneminin 3'üncü işsizlik rakamları da açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Haziran ayına dair verilere göre işsizlik Haziran ayında yüzde 13,4 oranında artış gösterdi. Mayıs ayında işsizlik %12,9 olarak açıklanmıştı.

E-Scooter Yönetmeliği için ilk adım atıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Paylaşımlı E-Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği'ne ilişkin ilk belirlemeler yapıldı" dedi. Yönetmelik taslağına göre, firmaların yerli yazılım ve donanım kullanılması teşvik edilecek ve yerli ürün kullananlara kolaylıklar sağlanacak. Çağrı merkezi ve mobil uygulamalar üzerinden kullanıcılara destek verilecek.

Avrupa'nın seyahat ve turizm sektörü karantinaların bitmesini istedi

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren seyahat ve turizm sektörlerini temsil eden kurumlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle zorunlu karantina gibi kısıtlamaların uygulanmaması çağrısında bulundu.

Brent petrolün düşüşü devam ediyor

Dün 41,20 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, günü 41,72 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 08.43 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,57 azalışla 41,48 dolardan işlem gördü.

Merkez Bankası faizi artırdı

Merkez Bankası 8.25 olan politika faizini 2 puan artırarak 10.25'e yükseltti.

Kredi kartı kullananlar dikkat: Yönetmelik değişti, Resmi Gazete'de yayımlandı

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan kararda , kredi kartları ve banka kartlarında değişiklik yapıldığına yer verildi.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edin. Yetkili isimden çok önemli uyarı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, online alışveriş yapan vatandaşlara ürünlerin ambalajını, son kullanma tarihini mutlaka kontrol etmeleri, güvenilir sitelerden alışveriş yapmaları uyarısında bulundu.

Rusya'ya şeftali ihracatı yüzde 60 arttı

Doğu Karadeniz'den Rusya Federasyonu'na, bu yılın 8 aylık döneminde şeftali ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 arttı ve 18 milyon 453 bin 667 dolarlık gelir elde edildi.

Kredi kartı ekstrelerinde ortaya çıkıyor. Bu yöntemi de yeni buldular

Pandemi döneminde kredi kartı özellikle de "temassız" kredi kartları tercih edilmeye başlandı. Ancak uzmanlara göre bu durum temassız kart dolandırıcılığını ortaya çıkardı. 

Bankada parası olanlar dikkat: Flaş faiz kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı

Türk Lirası mevduatta yıl sonuna kadar 1 yılın üstünde mevduat yapanlardan vergi alınmayacak.

Araç sahipleri dikkat. Benzine indirim geliyor

EPGİS'ten aktarılan bilgiye göre, benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 15 kuruş indirim gidileceği aktarıldı.

SPK üst yönetimine atama

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Sermaye Piyasası Kurulu İkinci Başkanlığına, Başkan Vekilliğine ve üyeliklerine yapılan atamalar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sanayiciye ikiz çek şoku

Çekte sahteciliğin önüne geçmek için uygulanan karekod sistemini dolandırıcıların aştığı iddia edildi. Firmalara ait çeklerin sahtesi ile mal alan dolandırıcılar hakkında savcılıklara da çok sayıda başvuru olduğu öğrenildi. Firmasına ait çeklerin ikizinin piyasaya sürüldüğünü ileri süren İkitelli OSB Yönetim Kurulu üyesi Şaban Gülbahar, “Çok sayıda sanayici arkadaşımız benzer durumu yaşıyor” dedi.

Bu şehirlerin başına neler geldi neler. Dayanacak güçleri kalmadı

Korona virüs nedeniyle üniversiteler yüz yüze eğitime ara verirken üniversite şehirleri olan ve büyük oranda öğrenciler üzerinden geçimini sağlayan şehirlerde ekonomik kiriz daha da derinleşti. Öğrenciler gelmeyince daireler boş kaldı kiralar düştü. Para kazanamayan işletmeler ise bir bir kapanmaya başladı.

Kara Cuma (Black Friday) nedir, Kasım ayında hangi güne geliyor?

Tüm dünyada ürünlerin indirime girdiği Black Friday (Kara Cuma), bu sene 27 Kasım'a geliyor. Vatandaşların bu tarihte e-ticaret sitelerine akın etmesi bekleniyor.

Et ve Süt Kurumu'ndan fiyat açıklaması

Et ve Süt Kurumu, büyükbaş karkas et alım fiyatları ile ilgili açıklamada bulundu. Kurum, et fiyatında kilogram başına 2 liralık artışa gittiğini duyurdu.

Bakan Karaismailoğlu: Büyük hedeflerimiz var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Büyük hedeflerimiz var, ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper güç haline getirmek, memleketin her karış toprağını dünyayla bağlamak, çağa uygun, akıllı, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı kurmak" dedi.

Piyasalar perşembe gününü bekliyor, merak edilen karar açıklanacak!

Piyasalar Merkez Bankası’nın önümüzdeki Perşembe günü alacağı faiz kararına odaklandı. Beklentiler Merkez Bankası'nın bu ay da faizi yükselteceği yönünde…

Hayali ihracatın profesörü başbalina. İstanbul Bilişim'in milyonlarca liralık para transferinin başrolünde o isim çıktı

Parasını aldığı halde ürününü göndermediği 50 bin mağdur ile gündeme gelen İstanbul Bilişim’in konkordato davasında önceki gün iflas kararı verildi. İstanbul Bilişim'in birçok firmaya milyonlarca liralık para transferi gerçekleştirdiği ortaya çıktı. İstanbul Bilişim’den hesabına para gönderilen isimlerden biri de bir dönem Balina operasyonu davası sanıklarından Abdurrahman Yakupreisoğlu bulunuyor.

Eyvah dolandırıldım nereye gideceğim? Kredi kartı ve internet alışverişi yapanlar dikkat

Son dönemde artan dolandırıcılık haberlerinin ardından Ticaret Bakanlığı yazılı açıklama yaparak, kredi kartı ve internet alışverişi için vatandaşları uyardı. Bakanlıktan yapılan açıklamada mağduriyet durumunda yapılması gerekenler de belirtildi.

Bakan Fatih Dönmez'den çarpıcı açıklama. Bu yıl denizlerde dünyanın en büyük keşfi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Karadeniz’deki ek gaz müjdesinin ardından soruları yanıtladı. Dönmez, "Bu yıl itibariyle baktığımızda denizlerdeki dünyada en büyük keşfi açıklamış olduk. Karaları da dahil ettiğimizde ikinci oluyor" açıklamasında bulundu.

TMSF 177 milyon liralık Sürat Kargo'yu satıyor

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF’nin elindeki 806 şirketten biri olan Sürat Kargo’nun satışıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kredi kartı kullanım oranlarında büyük artış Bakın nerelere para harcanmış

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), eylül ayında kartlı ödeme tutarında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 25 oranında artış görüldüğünü açıkladı. Eylül ayında, internetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artarak 25 milyar TL'yi geçmesi de dikkat çekti.

Karadeniz Bölgesi'nden Rusya'ya en çok ihracat yapan iller açıklandı

Karadeniz Bölgesi'ndeki 18 ilden Rusya Federasyonu'na yılın ocak-ağustos döneminde 168,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Trabzon, yılın 9 aylık döneminde Rusya Federasyonu'na 99 milyon 621 bin 376 dolarlık ihracatla Karadeniz Bölgesi illeri arasında ilk sırada yer aldı.

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Son Dakika: Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faizleri sabit tuttu...

Son dakika... Benzine indirim geliyor

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre benzinin litre fiyatına bu gece yarısı itibarıyla 12 kuruş indirim bekleniyor.

Kovid-19 sürecinde makarna tüketimi arttı

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde makarna tüketiminin arttığını bildirdi.

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu: ‘Hedefimiz ihracatçı kadınlar yetiştirmek’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Ankara’dayız...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

Arçelik 1,7 milyar TL'lik net kar açıkladı

Arçelik, bu yılın 9 ayında 1,7 milyar TL konsolide net kar elde etti.

Yapı Kredi 9 aylık net karını açıkladı

Yapı Kredi, yılın 9 ayında 4 milyar 315 milyon lira net kar elde etti.

Resmi Gazete'de yayımlandı. Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla işten çıkarma yasağı 17 Kasım'dan itibaren 2 ay daha uzatıldı. Kısa çalışma ödeneği uygulamasında ise daha önce uzatılan süre 30 Ekim'de sona eriyordu.

Microsoft'un karı arttı

Teknoloji ve yazılım devi Microsoft, bu yılın temmuz-eylül döneminde net kar ve gelirinin arttığını duyurdu.

Kriz mriz dinlemediler, Korona bir tek onlara yaradı, salgından en karlı bankacılar çıktı!

Türk bankacılık sektörü, bu yılın ocak-eylül döneminde 46,3 milyar lira ile tüm zamanların en yüksek 9 aylık karını elde etti.

Turkish Cargo, Avrupa’nın en iyi hava kargo markası seçildi

 Türk Hava Yolları(THY)’nın hava kargo markası Turkish Cargo, bu yıl 36’ncısı gerçekleştirilen ’Air Cargo News Awards 2020’de, Avrupa’nın en iyi hava kargo markası seçildi. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Başkanı İlker Aycı, ödül ile ilgili "Turkish Cargo markamız, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği hava kargo operasyonlarıyla sürdürülebilir bir başarı sağlayarak ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor" dedi.

Koç Holding net karını ikiye katladı

Koç Holding, 2020'nin ilk 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 94 artışla 8 milyar 481 milyon TL'ye, cirosunu yüzde 10 artışla 125 milyar 720 milyon TL'ye yükseltti.

KARDEMİR'in Yönetim Kurulu Başkanlığına Alparslan Bayraktar seçildi

Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının Yönetim Kurulu Başkanlığına Alparslan Bayraktar seçildi.

Benzine büyük zam geldi. Araç sahiplerine kötü haber

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 19 kuruş zam yapıldı.

Bakan Karaismailoğlu açıkladı. İşte salgın döneminde yapılan yatırım miktarı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Yatırımlarımız hiçbir zaman hız kesmeden devam ediyor. Pandemi döneminde 5,7 milyar dolar yatırım yaptık." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası yeni dolar beklentisini açıkladı

Merkez Bankası yıl sonu dolar beklentisini açıkladı. Dolar beklentisi 7,90 TL iken, 7,89 TL'ye düşürüldü.

Bakan Dönmez duyurdu. Üçüncü sondaj gemisi Kanuni Karadeniz'e uğurlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni'yi bugün Karadeniz'e uğurluyoruz." dedi.

Türk ekonomi profesörü Türkiye ekonomisindeki acı gerçeği açıkladı: Önümüzdeki günlerde yaşanacak

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği 'acı reçetenin' Türk halkını yoksullaştıracağını söyledi.

Aydın-Denizli Otoyolu'nun temeli yarın atılıyor. Süre bir saat kısalacak, milyonlarca lira tasarruf sağlayacak

İzmir'i Antalya'ya bağlayan güzergah üzerinde bulunan İzmir-Aydın Otoyolu'nun devamı olarak nitelendirilen Aydın-Denizli Otoyolu'nun temel atma töreni yarın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılacak.

TESK'ten indirim kampanyası uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, indirim kampanyalarına karşı vatandaşların tedbirli olması gerektiğini belirterek, "Yanıltıcı kampanya ve reklam yapan firmalara cezai işlem uygulanmalı. İndirim sezonu yılda iki kez olmak üzere sınırlandırılmalı ve indirimler izinle olmalı." çağrısında bulundu.

‘Ülkemiz lojistik süper güç olacak’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bütün dünya salgınla savaşırken biz tam 5.7 milyar dolarlık yatırım yaptık. Yine bu yatırımlarla ülkemiz lojistik süper güç olma yolunda ilerliyor. Atılımlarımız bir bir devam ediyor” dedi.

Temassız ödeme geçen yılın 4 katına ulaştı

Ekim ayında kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 oranında büyüme gösterdi. Söz konusu dönemde internetten kartlı ödeme tutarı yüzde 52 artarken, temassız ödemeler ise 4 katına çıkarak 210 milyona ulaştı.

Doları ve euroyu önceden bilen adam Remzi Özdemir Perşembe günü Merkez Bankası’nın alacağı kararı şimdiden açıkladı

Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, Yeniçağ TV canlı yayınında Merkez Bankası’nın Perşembe günü alacağı faiz kararını şimdiden açıkladı.

Mahfi Eğilmez Merkez’in faiz kararını değerlendirdi Bundan sonra ne olacağını açıkladı

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası’nın 4.75 faiz artımı kararına ilişkin “Kararın tek yararı sadeleştirme oldu” ifadelerini kullandı.

Yeniçağ TV’ye konuşan genç Türkiye’nin gündemine oturdu, doktora öğrencisi kabak çekirdeği satıyor

Yeniçağ TV tarafından gerçekleştirilen bir röportajda doktora öğrencisi bir gencin iş bulamadığı için kabak çekirdeği satması Türkiye’deki acı tabloyu ortaya koyarken ülke gündemine de oturdu.

TESK Başkanı Palandöken'den bandrolsüz içki uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu ay sonu itibarıyla evsel amaçlı etil alkolün raflardan kaldırılacağını belirterek, "Vatandaşlarımız daha bilinçli olmalı ve merdiven altı sahte alkol yerine, bandrollü şişeleri tercih etmeli." ifadesini kullandı.

Mahfi Eğilmez flaş yorumda bulundu. Doların önce nasıl düşürülüp sonra nasıl çıkarıldığını açıkladı

Ekonomist Mahfi Eğilmez, doların önce düşüşü daha sonra da yükselişine ilişkin flaş bir yorumda bulundu. Eğilmez, “Yılsonunu beklemenin ne anlamı var?” diye sordu.

Benzinin ardından bir zam da motorine geldi

Motorinin litre fiyatına yarından itibaren geçerli olmak üzere 33 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Merkez Bankası'ndan gece yarısı çıkan zorunlu karşılık kararı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bankaların tabi olduğu zorunlu karşılık uygulamasında değişiklik yaptı.

BDDK'dan flaş yükseltme hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bankaların yurt dışı işlemlerinde yasal özkaynaklarının %0,5 sınırlandırılması yerine %2,5 olarak yeniden belirlenmesine karar verdi.

'Kanuni' sondaj gemisinin kule dikimi yapıldı

Karadeniz'de sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla 14 Kasım'da Filyos Limanı'na ulaşan Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni'nin kule dikimi gerçekleştirildi.

Karaismailoğlu duyurdu. Son aşamaya gelindi

Gelen son dakika haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Türksat 5A ve 5B'ye hizmet sunulacak yeni frekans bantları için yer istasyonları kurulum çalışmalarında son aşamaya geldik." açıklamasında bulundu.

Dev şirketten flaş karar! 32 bin kişiyi işten çıkaracak

Walt Disney Co öncelikli olarak eğlence parklarından olmak üzere toplam 32 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

3M 3 bin kişiyi işten çıkaracak

ABD merkezli 3M, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle işletme modelinde gittiği yeniden yapılanma kapsamında dünya genelinde 2 bin 900 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamada salgının yeni çalışma modeline daha hızlı bir uyum ihtiyacını artırdığı vurgulandı.

Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimi başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlanacağını belirterek "Başlangıçta yıllık 10 bin ton olacak pilot üretimimiz kısa süre içinde yıllık 600 bin tona çıkacak." dedi.

Karaismailoğlu: Havaalanlarımızın sayısını 26'dan 56'ya çıkardık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Hava alanlarımızın sayısını 26'dan 56'ya çıkararak önemli bir yol kat ettik." açıklamasında bulundu.

Kanuni sondaj gemisi için geri sayım başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kanuni sondaj gemisinin Karadeniz'deki sondaj çalışmaları için geri sayımın başladığını duyurdu.

Akaryakıta sessiz sedasız zam yapılmış. Araç sahiplerine kötü haber

Türkiye’nin pazar payı açısından önde gelen bazı akaryakıt dağıtım şirketleri, cuma gününü cumartesiye bağlayan gece yarısı benzin ve motorine, TÜPRAŞ çıkış fiyatları değişmemesine karşın bir-iki kuruş düzeyinde zam yaptığı ortaya çıktı.

BDDK'dan kritik kredi ve kredi kartı hamlesi. Taksit sayıları değişti

Gelen son dakika haberine göre, BDDK, kuyum, elektronik, mobilyada taksit sayısını azalttı. Kredi vade sınırlarının nihai fatura değeri üç yüz bin Türk Lirası'nın üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde 48 aydan 36 aya indirilmesine karar verildi.

Merkez Bankası'ndan flaş döviz adımı! Artık günlük olacak

Merkez Bankası swap hamleleriyle ilgili flaş bir karar aldı. Karara göre; yurt içi piyasalarda bankalarla gerçekleştirilen swap ve TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine ilişkin veriler artık günlük olarak yayınlanacak.

Rus devinden kripto para atağı

Rus doğalgaz şirketi Gazprom'un petrol alalında faaliyet gösteren uzantısı Gazpromneft, petrol sondajı esnasında ortaya çıkan karbondioksitten elektrik üreterek kripto para madenciliğinde kullanmaya karar verdi.

Bakan Karaismailoğlu: Tarihi köprüler turizme açılıyor

Tarihi köprülerin turizme kazandırıldığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2003’ten bugüne 373 köprünün restorasyon çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

Fed'den 88.5 milyar dolar kar

ABD Merkez Bankası Fed 2020'deki 88.5 milyar dolarlık karını ABD hazinesine aktaracak.

Karadeniz Sahil Yolu’nda ‘çatlak’ tehlikesi

Karadeniz Bölgesi´nde, 1987 yılında yapımına başlanan ve 20 yılda tamamlanarak, 2007’de ulaşıma açılan 542 kilometre uzunluğundaki Karadeniz Sahil Yolu’nda çatlaklar oluşmaya başladı.

Somona en çok Rusya rağbet gösterdi

Doğu Karadeniz'den geçen yıl Rusya Federasyonu başta olmak üzere 12 ülkeye 56 milyon 870 bin 414 dolarlık Karadeniz somonu ihraç edildi.

Görünüşü karpuz, tadı salatalık! Sadece 5 gram

Antalya'da bir tarım firmasının, mini sebzeler kategorisindeki yeni ürünü minyatür karpuz, görenleri şaşırtıyor. Ağırlığı sadece 5 gram olan mini karpuzun tadı ise salatalığı andırıyor.

Bakanı Pekcan duyurdu. Gelir kaybı desteği ödemeleri başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı destek ödemelerine bugün itibarıyla başladıklarını duyurdu.

Volkswagen büyük yara aldı! Karı yüzde 50 düştü

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen Grubu’nun, düzeltişmiş faaliyet karı geçen yıl 2019’a göre yüzde 48,2 azalışla 10 milyar avroya geriledi.

Trabzon'dan ABD'ye ihracat yüzde 34 arttı

Trabzon'dan ABD'ye 2020'de yapılan ihracat yüzde 34 artarak 26 milyon 556 bin 427 dolara ulaştı.

MAN'dan büyük işten çıkarma

Alman dev kamyon üreticisi MAN'dan yapılan açıklamada, üretiminin yeniden yapılandırılması kapsamında bazı fabrikaların kapatılacağına da işaret edildi.

TÜİK açıkladı. GSYH'den 2019'da en yüksek payı yüzde 30,7 ile İstanbul aldı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) İl düzeyinde yapılan hesaplamalarına göre, 2019'da gayrisafi yurt içi hasıladan (GSYH) en yüksek pay 1 trilyon 327 milyar 452 milyon lirayla (yüzde 30,7) İstanbul'un oldu, bu ili Ankara ve İzmir takip etti.

Ürünlere barkodlu ‘kimlik kartı’

Migros, tüketicilerin mağaza ve online alışverişleri sırasında ürünlerle ilgili daha kapsamlı, detaylı ve doğru bilgiye ulaşması amacıyla Consumer Goods Forum’un GS1 iş birliğiyle yürüttüğü global projenin Türkiye kanadının öncülüğünü üstlendi.

Pandemide kartlı ödeme 1 trilyonu aştı

2020 yılı genelinde kartlı ödemeler yüzde 17 büyüyerek 1.15 trilyon TL’ye ulaştı. Geçen yıl internetten kartlı ödeme tutarı yüzde 37’lik büyüme ile 260 milyar TL’ye ulaşırken, temassız ödemeler de bir önceki yıla göre 2.5 kat arttı.

Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesinde çalışmaların bitmek üzere olduğunu ve yasal düzenlemelerin yakında yapılacağını belirterek, "2021'de Kanal İstanbul için önemli ilerlemeler olacak inşallah. 2021'de kazma vurmak için çalışıyoruz." dedi.

Türksat 5A uydusu haziranda devrede

8 Ocak’ta uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusunun yörüngesine ulaştıktan sonra testlerinin yapılacağını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yörüngesine yolculuğu devam eden Türksat 5A’nın elektrikli itki motorları kullanılarak yörünge yükseltme operasyonlarının 13 Ocak’ta başarıyla yapıldığını belirtti.

Kar çiftçiyi umutlandırdı

Türkiye’nin tahıl ambarı’ olarak bilinen ve yağış yetersizliği nedeniyle kuraklık tehlikesi olan Konya Ovası’nda etkili olan son kar yağışı, çiftçileri umutlandırdı.

Bakan Karaismailoğlu: Filyos Limanı dev bir lojistik merkez projesidir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zonguldak kıyılarında yükselen Filyos Limanı'nın, bir liman olmanın ötesinde hem bölgeyi hem de ülkeye lojistik alanında bir adım daha ileriye taşıyacak "dev bir lojistik merkez" projesi olduğunu açıkladı.

Gelibolu-Eceabat bölünmüş yol yapımında 26,5 kilometrelik kısım tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu "Artık rahatlıkla söyleyebiliriz ki önümüzdeki yıl hizmete açmayı planladığımız (Gelibolu-Eceabat) yolumuzda geri sayım başlamıştır" dedi.

Karaismailoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ''Kanal İstanbul dünya deniz ticaretinde önemli bir işlev üstlenerek Türkiye'nin lojistik gücünü ve altyapısını tamamlayacak uluslararası bir su yolu olarak görev yapacak. Artık Kanal İstanbul'un yapım çalışmalarının başlamasına çok kısa bir zaman kaldı" açıklamasında bulundu.

Bakan Karaismailoğlu: Nefes aldığımız sürece İstanbul’a hizmet edeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Pendik - Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı ilk ray kaynak törenine katıldı.

Tesla'dan büyük kar

Şimdiye kadarki en yüksek araç üretimi ve teslimatını gerçekleştiren şirketin yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 74 arttı.

ASELSAN'dan 1.2 milyar lira kar

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün "2021 yılının ilk çeyreğinde büyüme ve karlılık göstergelerimizde belirgin bir ivmelenme yaşadık. 2021 yılının ilk ayları ASELSAN'ın kuruluş misyonunun, var olma nedeninin bir kez daha görünür olduğu bir dönem oldu" dedi.

Fındık ihracatının yüzde 40'ı Trabzon'dan yapıldı

Türkiye'den yılın dört ayında yapılan 742 milyon 827 bin 33 dolarlık fındık ihracatının 294 milyon 658 bin 77 dolarlık kısmını, Trabzon merkezli firmalar gerçekleştirdi.

CarrefourSA Genel Müdürü Kartallıoğlu: Bu işte zararı tüketici görür

Son dönemlerde küçük esnafın korunması amacıyla hazırlanıldığı ifade edilen ‘Perakende Ticaretin Düzenlemesi Hakkındaki Yasa Taslağı’ hakkında CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu değerlendirmelerde bulundu.

DHMİ Avrupa birincisi oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, DHMİ Hava Trafik Kontrol Merkezi'nin yılın ilk 6 ayında uçuş trafiği yönetiminde Avrupa'nın diğer büyük merkezlerini geride bırakarak birinci sırada yer aldığını bildirdi.

Dolandırıcı takipte! Gerçek, kargo şubesinde ortaya çıktı!

İnternet üzerinden bilgisayarını satışa çıkaran Övgühan Özkan, Erzurum’da yaşayan bir kişiyle anlaştı. Özkan, bilgisayarı Erzurum’daki bir arkadaşına gönderdi. Anlaşmaya göre alıcı bilgisayarı bu kişiden teslim alacak; parayı da ona ödeyecekti. Ancak alıcı, Özkan’dan kargo takip numarasını istedi. İddiaya göre bu kişi değeri 27 bin 500 TL olan bilgisayarı, kargo takip numarası ile kimlik göstermeden teslim alarak kayıplara karıştı.

Twitter'ın kârında büyük artış

Sosyal medya platformu Twitter, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre kârını yüzde 74 oranında artırdı.

İkinci çeyrekte beklentileri aştı

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım ağı Twitter nisan-haziran dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 74 artarak 1.19 milyar dolara çıktı.

İkinci çeyrekte beklentileri aştı

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım ağı Twitter nisan-haziran dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 74 artarak 1.19 milyar dolara çıktı.

Karbon düzenlemesine yol haritası hazırlanacak

Türkİye, Avrupa Birliğinin (AB) “sınırda karbon düzenlemesi” uygulamasının, AB’ye yönelik ticaret üzerindeki etkilerinin sınırlanmasına yönelik çalışmalar yürütecek.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


19:39 büyük